Halka Arz Nedir?

Forex Ne İşe Yarar?

Hisse senetlerini satışa çıkardığını duyuran yani ilan den bir şirketin ya da finansal kuruluşun tüm yatırım yapmak isteyen yatırımcılara hissedar olma yolunu açması faaliyetine verilen addır. Şirketlerin sahip oldukları hisselerin küçük paylara bölünerek satılması işlemidir.

Halka Arz Nedenleri?

Birbirinden farklı nedenler yüzünden şirketler halka arz talebinde bulunup bu yönteme başvurabilirler. Faaliyetlerini genişletmek ve yatırımlarına fon sağlamak amacı güden başarılı ve büyüme yüzdesi fazla olan şirketler; banka kredisi veya borçlanmaya başvurmadan yatırım yapabilmek amacı güden finansal kaynak açığı bulunan şirketler hisse senetlerini halka arz ederler. Farklı bir bakış açısıyla yatırımcılar da, hisse senedi alımı sayesinde borsada işlem gören şirketlerin değerlerine yatırım yapma şansına erişmektedir. Halka az uzun vadede önemli sonuçlar doğuran bir sistemdir.

Birincil Halka Arz

Öncesinde hisseleri ve değerleri halka açık olmayan şirketlerin yaptığı halka arz işlemine birincil halka arz adı verilir.

İkincil Halka Arz

Vakti zamanında halka arz edilmiş olup bundan başarı sağlanmadığında yapılan ikinci halka arz işlemine ikincil halka arz işlemi adı verilir.

Halka Arz Şartları Nelerdir?

Aracı kurumlar ile iletişim halinde olmak halka arzın şartları arasında yer alır. Halka arz yapma amacı taşıyan şirketler öncelikle bir aracı kurum ile iletişime geçerek aracılık sözleşmesi imzalamak zorundadır. Bu kurum, konusunda yetkili bir kurum olmak zorundadır. Sözleşmenin imzalanması sonrasında halka arz işlemi gerçekleştirilmiş olur. Bir diğer şartta Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile iletişime geçmektir.

Sermayesini halka arz etmek isteyen şirketler SPK ile sözleşme imzalamak zorundadır. Böylece yapılan işlem Sermaye Piyasası Kurulu’nun denetimi altına alınmış olur. Bu işlemin gerçekleştirilmesinin ardından aracı kurum SPK’na borsa İstanbul’a söz konusu olan şirketin halka arz işlemlerinin başlatılabilmesi için başvuruda bulunarak bu işlemi tamamlamaktadır. Bir diğer şart ise şirket verilerinin BİST ve SPK uzmanları tarafından incelenmesidir. Şirketin genel özellikleri Borsa İstanbul ve Sermaye Piyasası Kurumu yetkilileri tarafından incelenir ve bu kurumlara gereken bilgiler sağlanır. Verilen bilgilerin doğruluğu kabul edilirse halka arz fiilen başlar.

Bir önceki yazımız olan Enflasyon Nedir, Nasıl Ölçülür Ve Neden Ortaya Çıkar? başlıklı makalemizde Enflasyon Nasıl Ölçülür?, Enflasyon Neden Ortaya Çıkar? ve Enflasyon Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.