Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

sigortasız kredi çekme

Havale, aynı banka bünyesi içerisinde yer alan bir hesaptan başka bir hesaba zaman kısıtlaması söz konusu olmaksızın para transferi gerçekleştirmek için kullanılmış olan bir ödeme yöntemine verilen isimdir. Buradan hareketle de hafta sonu olsa dahi havale işleminin gerçekleştirilmesi mümkün olan bir durumdur. Zaman kısıtlamasının olmadığı para gönderme transferi olan havale en sık ve yaygın kullanılan para gönderme yöntemleri arasında havale büyük avantajlara sahip olmasıyla ön plana çıkmaktadır.

Hafta sonlarında ve resmi tatillerde dahil olmak üzere yedi gün yirmi dört saat ihtiyaç duyduğunuz her an para transferi işlemlerinizi havale yolu ile gerçekleştirmeniz mümkün olan bir durumdur. Örnek olarak Pazar günleri aynı banka içerisinde yer alan hesaplarınız arasında gerçekleştireceğiniz para transferleri havale işlemi aracılığı ile dakikalar içerisinde gerçekleşecektir.

Hafta Sonu Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Havale aracılığı ile yapılan para transferi işlemlerinde hafta sonları, resmi tatiller ya da mesai saatleri içerisinde olup olmaması gibi herhangi bir şekilde zaman kısıtlaması söz konusu değildir. İstediğiniz an ister hafta sonu güneşli bir cumartesi günü, ister gecenin yarısında bir saatte isterseniz de resmi tatil günleri içerisinde hesaplar arasında para transferi yapmanız mümkündür.

EFT ile havale işlemi birbirleriyle sık sık karıştırılmaktadır. Elektronik Fon Transferi olarak açılımının yapıldığı EFT işleminde müşterilerin sınırlandırıldığı bir zaman kısıtı mevcuttur. Hafta içi mesai saatleri içerisinde gerçekleştirebileceğiniz bu işlemin saatleri bankalara göre değişmektedir. Bankaların uyguladığı EFT saati politikası dışında göndermeye çalıştığınız ya da almaya çalıştığınız para transferi işlemleri ertesi günün mesai saatleri başladığında gerçekleşme imkanı bulacaktır. Ayrıca hafta sonu da gerçekleşmez. Havale bu yüzden çok daha avantajlı durumdadır.

Bir önceki yazımız olan EFT VE HAVALE NEDİR? başlıklı makalemizde eft nedir, EFT VE HAVALE NEDİR? ve Havale Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.