Haciz Nedir?

haciz-nedir

Ticari yaşam içerisinde bazı zor dönemler herkes için söz konusu olabilmektedir. Siz ya da bir yakınınız icra takibi konusunda bir sorun yaşanmaması durumunda tedbirli olmak ve temel bilgileri edinmek önem taşımaktadır. Haciz ve icra takibi durumunda neler yapılması gerektiği konusunda kısa bir araştırma yardımcı olmaktadır. Alacaklının borçludan alacağını almak için icra müdürlüğünde başlattığı işleminin hukuki ismi icra takibi olmaktadır. Haciz halk arasında icra tümünü kapsayacak şekilde kullanılmakta ise icra takibi işlemlerini bir aşamasından ibaret olmaktadır. İcra müdürlüğü tarafından gönderilen tebligatlar genel olarak icra takibi üzerine düzenlenen Ödeme ve icra emri olmaktadır. İcra müdürlüğünden gelen kağıdı dikkatli okumak ve süreli olduğunu unutmamak gerekmektedir. Ödeme emri ve icra emri arasındaki farklar ise ödenmeyen bir borç bulunduğunu ve icra müdürlüğü aracılığı ile tahsil edileceğini bildiren belgeler olmaktadır.  İkisinin arasındaki fark ise aşağıdaki gibidir.

  • İlamlı takip
  • Kambiyo senetlerine özgü takip
  • İlamsız takip
  • İcra takibi türleri

İlamsız takip ve kambiyo senetlerine özgü takip aracılığı ile ödeme emri ilamlı takipte icra emri ile gönderilmektedir.

İcra Emri Ve Ödeme Emri Nasıl Bildirilir?

İcra müdürlüğü tarafından düzenlenerek borçlu kişiye gönderilen bu belgelerde aşağıdaki bilgiler yer almaktadır.

  • Ödeme icra emri neden gönderilir
  • Başlangıç faiz tarihi
  • İşleyecek faiz oranı
  • Borç miktarı
  • Borçlunun adı ve adresi
  • Alacaklının adı ve adresi

İcra müdürlüğü kişiye bu belgeyi göndererek yasal haklarını kullanması için süre tanımış olur. Kişinin borcu yoksa Borç miktarı doğru değilse önceden ödenen borç miktarı isteniyorsa yasal hakları kullanarak takibi durdurmak mümkündür. İcra emri mal ve hakların haciz edilmesinden önceki son aşama olmaktadır. Bu belgeleri dikkatli okumak alt kısımlarında yapılması gerekenler ve yasal haklar yazılı olmasından dolayı bu hakları kullanmak mümkündür. İcra emrinde yazılı metin kişiye zor ve karmaşık geliyorsa hukuki yardım almak gerekmektedir. Borcu karşılayacak miktarda mal varlığı açıkça bildirilecek dilekçeye ismi verilmektedir. Aynı zamanda açık adresi de belirtmek ve uyarı yazısında ayrıntı ile belirtildiği üzere 10 gün içinde mal beyanında bulunmak gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tüm Bankaların Kredi Başvurusu Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde kredi başvurusu ve kredi başvurusu nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.