GECELİK REPO NEDİR?

Forex Piyasasında Yanlış Yatırımcı Modeli Nedir?

GECELİK REPO NEDİR?
Repo dediğimiz şey aslen bir geri satın alma antlaşmasıdır. Reponun içeriği ise bir kişi ya da kurumun diğer başka bir kişi ya da kuruma bir menkul değeri belirli bir fiyat dahilinde satarak daha ileri bir zamanda yine belirli bir fiyat dahilinden geri alacağına dair yapılan işlem ve antlaşmadır. Repolar genel olarak gece yapılır yani satış bir gün yapılırken ertesi gün ise geri çevrilmektedir. Bir ay veya daha uzun süreli repolar mevcut olabilir. Repo esasen teminatlı bir borç şeklidir. Menkul değeri alan insan satan insana fon sağlar ve menkul değeri de bir teminat olarak elinde tutar. Alım ve satım arasındaki fark ise borca uygulanan faizi temsil eder.

Ters Repo Nedir?
Geri satma taahhüdü sağlanarak bankalar arasında kağıt alma olayına verilen isimdir. A bankası kağıt satmak ister, b bankasının ise elinde fazla para mevcuttur. B bankası bu durumda elindeki likidi a bankasına vererek hem parayı işletir hem de komisyon ödemekten kurtulur. Bir bankaya gidip repo yapmak istediğinizde repoyu yapan taraf siz değil bankadır. Buna ters repo denebilir.

Repo Örneği
Varlık değişimi yoluyla yapılan borçlanma ve yatırım aracına verilen isim repodur. Açıklamasından da anlaşılacağı gibi iktisadi olarak varlık kabul edilen her şey repo konusu dahiline girer. En kolay değiştirebilen enstrümanlardan birisi olan kağıt olduğu için de repo borçlanma senetleri üzerinde gelişmiş bir araçtır. Örneklemek gerekirse, iki tane evinizin olduğunu düşünün birinde yaşayan sizlersiniz diğerinde ise kiracı yaşamakta. Evlerin değer ise aynı olup evler 500.000 Türk Lirası etmektedir. Hakkınızda bir icra takibi başlatıldığında 500.000 Türk Lirası borcunuza karşılık alacaklı taraf icraya başvurmuştur. Bu borcunuzu ödemek için evlerinizden bir tanesini bir arkadaşınıza 500.000 Türk Lirası’na satarak borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bu işin basit kısmı olarak karşımıza çıkar. Arkadaşınıza bir konut sağlamış olsanız bile parasını geri isteyen kişiye 360 gün süreyle vereceğiniz vade sonunda bu borcun ana parasına faiz ekleyerek yapacağınız ödemeye repo adı verilir.

Bir önceki yazımız olan VİOP Takas Kurumu başlıklı makalemizde viop, viop takas ve viop takas kurumu hakkında bilgiler verilmektedir.