Forward Ne Demek?

Daha çok ihracatçı firmalar tarafından kullanılan işlemler olarak bildiğimiz ‘’forward işlemler’’ in mantığı esas olarak yapılan bir antlaşmada belirtilen ürün fiyatı ve ürün miktarındaki dövizin alım ve satımının daha ileriki bir zamana aktarılarak belirtilen gelecek zamanda gerçekleşmesidir.

Forward İşlemleri

Futures işlemleri gibi vadeli işlemler olan forward işlemler, dayanak görülen bir varlığın ileri bir tarihte, önceden belirlenmiş olan bir fiyattan satın alınması ya da satılması işlemidir. Nakit piyasaları şu anki fiyat üzerinden yapılan alım satım işlemi yerine, forward işleminde dayanak olarak görülen varlığın bu günden başka bir tarih için belirlenmiş olan fiyattan ileride vade günü geldiğinde vade için işlem yapılması söz konusu olacaktır.

Genellikle kurumsal firmalar tarafından gerçekleştirilen forward işlemleri, futures işlemlerine göre bireysel yatırımcılar tarafından kullanılmadığı için farklılıklar göstermektedir. Türev ve organize piyasalarla birlikte tezgah üstü piyasalar olarak ikiye ayrılmış durumdadır.

Forward işlemlerine bakıldığında bunlar OTC yani tezgah üstü piyasalar içerisinde alım ve satımı yapılan türev ürünleri arasında yer almaktadır. Teknik olarak futures sözleşmelerine benzeyen forwar sözleşmeleri netice olarak iki sözleşme arasında önemli farkları bize göstermesi bakımından önemlidir ve ne kadar benzer olsalar da aralarında çok büyük farklılıklar mevcuttur.

Forward İşlem Örneği

Nakit piyasasında Amerikan doları kuru Türk lirası ile karşılaştırıldığında kur 3.60 Türk lirası iken 1000 Amerikan doları satın almak için 3.600 Türk lirasını vererek 1000 Amerikan dolarını hemen satın alabiliriz. Üç ay vadeye sahip olan bir forward sözleşmesinde ödeme vade tarihinde yani üç ay sonra gerçekleşecektir. Eğer bu süreç sırasında Amerikan doları kuru artış gösterirse vade sonunda gerçekleşen ödeme artacak ya da azalmalar göstereceği bilinmelidir.

Bir önceki yazımız olan EFT VE HAVALE NEDİR? başlıklı makalemizde eft nedir, EFT VE HAVALE NEDİR? ve Havale Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.