KKB (Findeks) Notum Hatalı Nasıl İtiraz Başvurusu Yapabilirim?

kkb findex kredi notu

KKB (Findeks) Notum Hatalı Nasıl İtiraz Başvurusu Yapabilirim?

KKB yani Kredi Kayıt Bürosu ülkemizde 9 bankanın ortaklığı ile kurulmuş bir kurumdur. Bu kurum kişilerin kullandıkları kredi miktarları, kredi kartı harcamaları ve bütün bu harcamaların ödemelerini kayıt altına alarak kişiye özel kredi notu denen bir puan hesaplar.

Kredi notu kişinin ödemelerini ne kadar düzenli olarak yaptığının bir göstergesidir. Bu nedenle kredi notu kredi başvurusu sırasında büyük önem arz etmektedir. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi kullanamaması sık görülen bir durumdur.

Kredi Notu Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Bir kişi ödeme yaptıkça zaman içinde kredi notu artar. Kredi notu aslında kişinin gelecekteki 12 ay içinde ödemelerini düzenli yapma ihtimalidir. Öyle ki kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin ödemelerini geciktirmemeleri lazımdır. Kredi notu en düşük olan 0’dan başlar ve en yüksek olan 1900 değerine kadar olabilir.

Bazı durumlarda bir kişi ödemelerini sürekli düzenli olarak yapsa bile kredi notu olması gerekenden düşük olabilir. Bunun sebebi kredi notunun hesaplanmasında ya da kayıt altına alınması sırasında oluşan hatalar olabilir. Kayıt hataları kişinin kredi notunun düşük görünmesine ve kredi kullanamamasına sebep olabilir.

Kredi Notu Düzeltme İtirazı Nasıl Yapılır?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılan hatalarda yine Kredi Kayıt Bürosuna başvurarak kişinin son dönemlerdeki ve bugüne kadarki harcamalarının incelenmesi ve kredi notunun yeniden hesaplanması talep edilebilir. Bazı durumlarda kredi notu hesaplamasında yapılan hatalar bu başvuru sonucunda kredi notunun yeniden hesaplanması ile düzeltilebilir.

Kredi notuna itiraz etmek için Kredi Kayıt Bürosu resmi web sitesi üzerinden başvuru yapılmalıdır. Site üzerinde “Teyit İtiraz” bölümünden kredi notuna itiraz etmek ve yeniden hesaplanmasını talep etmek mümkündür.

Başvurudan önce düşük miktarlarda bile kredi başvuruları onaylanmayan kişilerin başvuru sonrasında kredi notlarının yeniden hesaplandığı ve başvurularının onaylandığı görülmektedir. Kredi Kayıt Bürosu’na başvuruda bulunduktan sonra yoğunluk durumuna göre değişse de kısa sürede yanıt gelmektedir. Hesaplama yeniden yapıldıktan sonra kredi notu değişirse bu durum kişiye de bildirilir ve düzeltme yapılır. Bu noktadan sonra kişi yeni kredi notu ile kredi başvurusu yapabilir.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular başlıklı makalemizde faizli kredi, ihtiyaç kredisi ve konut kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.