Finansman Türleri Nelerdir?

Finansman Türleri

Sektörde para ve fon karşılanması tanımı için finansman sağlamak ifadesi kullanılmaktadır. Finansman herhangi bir işletmenin aktif olmak üzere diğer harcamaları için kullanılması için bünyesinde çalıştırdığı personellerin gereksinimleri karşılamak adına ihtiyaç olan maddiyatın  temin edilmesi anlamını taşımaktadır. Bütün bunlara gereksinim duyulan ise fon olmaktadır. Finans türlerini üç başlık altında toplamak mümkündür.

  • İşletme finansı bir işletmenin aktiviteleri için bünyesine fon sağlayabilmesi adına verilen isimdir. İşletme finansı finansal yönetim olarak da çoğu kez duyulmaktadır.
  • Bireyin ya da bir ailenin kendilerini ilgilendiren konularda ödenen bütçe, Kredi, tasarruf, sigorta ve yatırım kararlarının tümüne verilen isim bireysel finans olmaktadır. Bireysel Finans kişileri karşılayabilecek yüksek risklerden korumakla görevli olurken bireysel Finans konusunda yardımcı olabilecek birçok uzman ve yazılımlar bulunmaktadır.
  • Kamu Maliyesi ise devlet yapılanmaları ve kamu kuruluşlarının harcamış oldukları puanları inceleyerek bu fon için gerekli uygulamaları yapmaktadır.

 Finansman Şirketleri

Bütün mal ve hizmet alımı hedefi ile gerçek ve tüzel kişilere finansman sağlayan Kredi kuruluşları ismi  verilmektedir. Mal ya da hizmet alımı gerçekleştiren gerçek ya da tüzel kişinin hesabına mal ya da hizmetin teslim ya da temini ile beraber direkt satıcıya ödeme yapılması şartı ile kredilendirme, kredi geri ödemeleri, adına kredi açılanlar tarafından Finansman firmalarına yapılmaktadır. Tabi olunan mevzuatları gereği kredilendirecekleri mal ya da hizmetleri temin eden satıcılarla ilk yazılı şekilde genel bir sözleşme yapılmaktadır. Müşteri finansman firmalarının anlaşmalı olduğu satıcı aracılığı ile kredi başvurusunu gerçekleştirmektedir. Kredi başvurusunun finansman firması tarafından onaylanması halinde finansman tutarı ya da mal olmak üzere hizmetin teslim yanı sıra temini ile beraber müşterilerin nam ve hesabına direkt satıcıya ödenmektedir. Kredi geri ödemeleri ise müşteriler tarafından bankalar ile finansman firmalarına yapılmaktadır. Finansman firmalarının hizmetleri ise taşıt kredisi, konut kredisi, İpotek teminatlı bireysel finansman kredisi, dayanıklı tüketim malları ve hizmet sektörü kredileri, stok finansmanı kredisi olmaktadır. Hızlı ve esnek eş zamanlı olarak müşterilerine çözümler üretmelerinden dolayı finansman firmaları sıklıkla tercih edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Finansman, Girişimci İçin Neden Önem Taşır? başlıklı makalemizde finansman ve girişimci, finansmanın girişimci için önemi ve finansmanın önemi hakkında bilgiler verilmektedir.