Finansman Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

kredi çekmek

Bilinmesi gerekmektedir ki finans günümüzde ihtiyaç duyulan fonların en uygun şartlarda ve şekillerde sağlanması ve etkin bir aşamada kullanılmasıyla ilgili olan faaliyetlerdir. Bu kişilerin veya kurumlarında maddi gelir elde etmeleri, yatırım yapmaları ve zaman içinde de bu yatırımları en etkili şekillerde değerlendirmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yatırımcı kişilerin veya kurumların maddi gelir elde etmeleri, yatırım yapmaları ve zaman içerisinde bu yatırımları değerlendirmeleridir. Finans varlıklara risklerine ve geri kazanım oranlarına göre farklı şekillerde değer biçmektedir. Finansal analiz ve karar aşamalarında ise önemli bir etken maddi zaman değeri olarak karşımıza çıkan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Bu noktada kişilerin merak ettikleri konulardan bir tanesi ise bireysel finansmanın ne olduğudur.

Bireysel finans belirli bir kişinin ya da ailenin bütçe, sigorta, tasarruf, yatırım, kredi vb. gibi bütün konularda kararları aktiviteleridir. Kişileri ya da aileleri sorularında ve belirsizliklerden ayrıca bütün risklerden korumaya yardımcı olmaktadır. Konusunda uzman ve ayrıca deneyimli olan kurumlardan yardım alınabildiği gibi çeşitli bireysel finans yazılımlarını en etkili şekillerde kullanabilirler. Bu noktada karşımıza çıkan sistemlerden bir tanesi ise işletme finansmanları olmaktadır. İşletme finansmanları veya finansal yönetimlerin amaçları bir işletmenin aktiviteleri için gerekli olan bütün fonları sağlamaktadır. Buna göre finansal yönetim genellikle de karlılık ve risklerin dengelemesini gerektirirken gerekli olan işletmelerinin kazançlarını ve değerlerini en yükseğe taşımaya çalışmaktadır. Ancak bunlara ek olarak da kamu maliyesi de devlet ayrıca kamu kuruluşlarının bütün ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılan bütün harcamaları ve gerekli olan bütün gelirleri, incelemektedir ve dengede tutmaya çalışır. Sizlerde bu konularda veya diğer merak ettiğiniz bütün bilgileri mutlaka konusunda uzman ve deneyimli kişilerden almanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Finansman Kiralamalar Nedir? başlıklı makalemizde finansman ve finansman kiralama hakkında bilgiler verilmektedir.