Finansman Kiralamalar Nedir?

Finansman Kiralamalar Nedir?

Finansmanlarda kiralama yatırımları finans şekillerinden bir tanesi olmaktadır. Buna göre farklı ve değişik bri satış şekli de sayılabilmektedir. İlk olarak da çok eski zamanlarda ABD’de uygulanan farklı şekillerde olan finanslama işlemleri bir yatırımcı ve bir finansal kiralama kuruluşları ayrıca bir satışı firma arasında gerçekleşmeler sağlanmaktadır. Bilinmesi gerekmektedir ki belirli bir yatırımcının en ihtiyaç duyduğu ve büyük bir finans kaynağı kullanmak istemediği makine ve teçhizat gibi malların ya da bir kısmı bir kiralama kuruluşları tarafından piyasalardan satın alınarak yatırımcılara kiraya verilmeleri en etkili şekillerde sağlanmaktadır. Finans sistemlerinde kiralama konusunda uzun vadeli bir yatırım finansmanı şekli sayılmaktadır. Bu noktada bütün taraflar, aralarında belirli bir sözleşme yaparlar. Ancak bu sözleşmelerde ise kiralanacak olan malların tarifleri, kira süreleri, toplam kira bedelleri, kira taksitlerinin de ödenme tarih ve miktarların tayin edilmeleri gerekmektedir.

Finansal kiralamalarda kişiler uzun vadeli olan bir yatırım finansmanını her zaman ilk olarak tercih etmektedir. Bütün taraflar arasında haklarını koruyan sözleşmelerin yapılması gerekli olmaktadır. Bu sözleşmelerin içeriklerinde ise, kiralanacak olan malların tarifleri, kira süreleri, belirli bir süre içinde olan toplam kira bedelleri, kira taksitlerinin ödenme tarih ve miktarları tayin edilmektedir. Kira süreleri boyunca ilgili olan bütün malların tamamlandığından malın mülkiyeti ekseriya sembolik denilebilecek olan çok düşük bir bedel karşılıklı olarak devredilmektedir. Finans sistemlerinde kiralamalar sanayilerde ve ticarette yaygın olarak kullanılmakla beraber, otomobil gibi bazı zaman mallarının satışlarında da uygulayabilmektedir. Bu aşamalarda ise bilinmesi gerekmektedir ki gerek finansal alanlarda ve kuruluşlarda gerekse de satıcı kuruluşlar finansal kiralamaya dayalı olan bütün satışlar en etkili şekillerde ve kısa sürede düzenlemeleri sağlanmaktadır. Finansal kiralamalar yurt içi ve dışında da yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Finansman Bono Nedir? başlıklı makalemizde bono, finansman ve tahvil hakkında bilgiler verilmektedir.