Finansal Kaldıraç Nedir?

Finansal Kaldıraç Nedir?

Finansal piyasalarda oldukça fazla kullanılan ve karşımıza çıkan kaldıraç kavramları yatırımlara yeni giren ve başlayan bir yatırımcı için çoğu zamanlarda anlaşılması oldukça güç olmaktadır. Bu durum özellikle de daha öncesinde yatırım tecrübesi olmayan meraklı kişilerin nasıl olup da yatırdıkları paraların forex piyasasında çok daha maddi kazançlar sağlayarak işlem yaptığını anlaması gerekmektedir. Bu aşamalarda tahminlere güvenen ve kısıltı parası olan bir şahıslarda, parası olan ve bunu da kullandırma kabiliyetlerine sahip biri, şahsın buluşmasından dolayı başka bir durum olmamaktadır. Diğer yandan ise günümüzde bütün şirketlerin toplam sermayesi öz kaynakları ile dış kaynaklardan veya borçlardan oluşmaktadır. Finans alanlarında toplam sermaye içinde borç alman olan kaynakların bulunması, yani tahvil veya banka kredisi vermesi durumlarında bu şirketlerin karlılık oranlarında ki dalgalanmaların şiddetini artırıcı etki yapmaktadır ve bunlara ise finansal kaldıraç etkisi denilmektedir.

Bu konularda karşımıza çıkan tahvil veya uzun vadeli olan banka kredileri işletme açısından da sabit bir faiz yükleri doğurmaya başlar. Fakat alınan bu kredilerin de yatırıldığı bu faizlerde ve varlıklar, firmalara bunların finansman konuları için gerekli olan miktarlardan daha fazla bir gelir sağlıyorsa eğer, söz konusu olan bütün kaynaklar da ilgili olan firmaların öz kaynak karlılıklarını yükseltmektedir. Diğer bir deyişle de finansmanların kaldıraçlarının öz kaynak karlılıkları üzerinde ki etkileri oldukça olumlu olmaktadır. Aksine bu kaynaklarında işletmelere sağladığı gelir oranların finans bilgileri için gereken bütün miktara yeterli değilse, finansal kaldıraç öz kaynak karlılığını azaltıcı etkileri yapmaktadır. İşletmelerde dış kaynakların bulunması durumlarında ise kaldıraç etkisi dolayısıyla öz sermaye karlılıklarında olan değişmeler ve bu kaynaklarında bulunmaması durumlarına göre de oldukça yüksek şekillerde karşımıza çıkmaya başlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yatırımlarda Kar Sağlamanın Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde ekonomi haberleri, ekonomik gelişmeler ve maksimum kazanç hakkında bilgiler verilmektedir.