Finansal Analiz Nedir?

Finansal Analiz Nedir

Performanslarını ve uygunluklarını belirlemek adına işletmeleri, projeleri, bütçeleri ve diğer finans ile ilgili kurumları değerlendirme sürecine Finansal analiz ismi verilmektedir. Finansal analiz bir işletmenin istikrarlı, çözücü, likit ya da parasal bir yatırımı garanti etmeye yetecek kadar karlı olup olmadığını analiz etmek için kullanılmaktadır. Belirli bir firma incelenirken bir finansal analiz, gelir tablosu, bilanço ya da nakit akış tablosuna odaklanarak analizler yapılmaktadır. Finansal analiz ekonomik eğilimleri değerlendirmek, finansal politikaları belirlemek, ticari faaliyetler için uzun vadeli planlar yaparak yatırım adına proje ya da şirketlerin belirlenmesinde kullanılmaktadır. Bu finansal sayılar veri sentezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Finansal verileri analiz etmenin en yaygın alternatiflerinden biri ise verilerin diğer firmalarla karşılaştırılması ya da firmanın kendi tarihsel performansına kıyasla karşılaştırılmasıdır. Varlıkların geri dönüşü bir firmanın varlıklarını nasıl kullandığını ve kar ölçüsü olarak ne kadar verimli olduğunu belirlemek adına kullanılan ortak oranlar arasında yer almaktadır.

Kurumsal Finansman

Finansal analiz hem Kurumsal finansman hem de yatırım finansı ortamlarında yapılabilmektedir. Kurumsal finansman aynı zamanda analiz net bugünkü değer ve içsel getiri oranı gibi oranları kullanarak devam ettirmeye değer projeler bulmak adına dahiliye olarak yürütülmektedir. Kurumsal finansal analizin önemli bir alanı firmanın gelecekteki performansına ilişkin bir tahminde brüt gelir ya da kar marjı gibi bir firmanın geçmişi performansının tahmin edilmesini içermektedir. Bu firmaların bütçeleri tahmin edilmesine ve envanter seviyeleri gibi geçmiş eğilimlere dayalı kararlar alınmasına imkan tanımaktadır.

Yatırım Finansmanı

Finansal analiz Yatırım finansmanı amacıyla finansal analizler gerçekleştirmektedir. Analistler aşağıdan yukarıya ya da yukarıdan aşağıya yatırım yaklaşımı olarak yapılabilmektedir. Yukarıdan aşağıya doğru bir yaklaşım ilk olarak yüksek performans gösteren firmalar gibi makroekonomik fırsatlar arar daha sonra ise bu sektördeki en iyi firmaları bulmaya çalışır. Bunun yanında aşağıdan yukarıya doğru bir yaklaşım belirli bir firmayı inceler ve geçmiş finansal performansa yatırım göstergeleri olarak gelecekteki performansı inceleyecek şekilde benzer finansal analizleri yürütür. Teknik analiz hareketli ortamlar gibi niceliksel çizgiler incelerken temel analiz ise firmanın hisse başına kazancı gibi oranları kullanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? başlıklı makalemizde bireysel emeklilik faydaları ve bireysel emeklilik nedir hakkında bilgiler verilmektedir.