Ev Hanımlarına Kredi

Ev Hanımlarına Kredi

Türkiye’de iş alanında nüfusa bakılacak olursa erkek nüfusu kadın nüfusundan oldukça fazla olmaktadır. Evlenen kadınların birçoğu ev işleriyle ilgilenmek ve çocuklarını büyütmek için iş hayatından kendisini geri çekmektedir. Bu durumda ülkemizde ev hanımı kavramına oldukça alışığız. Ülkemizin ekonomik şartlarından dolayı birçok kişi maddi sıkıntı içerisine girerken düzenli bir geliri olmayan ev hanımlarının da maddi sıkıntı çekmesi oldukça olan durumlar arasındadır. Maddi sıkıntı çeken ev hanımları çoğu durumlarda Ev hanımlarına kredi olanaklarından habersizdir. Kredi puanları kişilerin banka sicili olurken ev hanımları bankaya kredi başvurduğunda ilk olarak kredi puanları dikkate alınmaktadır. Kredi puanı yüksek olan kişilere gelir belgesiz kredi olanağı sunulurken daha öncesinde herhangi bir banka ile kredi ya da kredi kartı alanında herhangi bir işlem yapmamış olan kişilerin kredi puanları bulunmamaktadır. Kredi puanın olmaması kredi başvurusu yapan kişi için dezavantaj hale gelmektedir.

Ek Gelir Beyanatı

Bir işte çalışmadığı için düzenli bir maaşı ve bunu beyan eden bir gelir belgesi olmayan ev hanımları için kredi olanakları imkansız olarak düşünülmektedir. Fakat bunun dışında bir ev ya da işyerinden alınan kira gibi aylık gelirler bulunuyorsa bunu ispatlayan belgeler ile başvuru yapıldığında kredi alma ihtimalleri artacaktır. Bu duruma ise Ek gelir beyanatı ismi verilmektedir. Herhangi bir kira geliri olmasa da kişinin üzerine kayıtlı bir mal varlığı bulunuyorsa bu mal varlığını bankaya ipotek ettirerek kredi çekme şansını kişi arttırabilmektedir. Bankalar ipotek edilen mal varlığının borcunun ödenmemesi halinde bir garanti olarak görmektedir.  İpotek ettirilen mal varlığına banka görevlileri bir fiyat biçer ve genel olarak bu fiyatın üçte ikisini kredi olarak alma şansı sunar. Anne ya da Babadan kalan bir emekli aylığı alınıyorsa kredi çekme imkanları daha yüksek olmaktadır. Özellikle emekli maaşının çekildiği bankalar ile yapılan kredi başvurularının onaylanma ihtimali diğer bankalara göre daha yüksek oranlarda olmaktadır. Bankalar düzenli bir geliri olmayan kişiler için kefil isteyebilmektedir. Kredi notu yüksek, aylık geliri bulunan ve üzerine mal varlığı olan bir kişiye kefil göstermek durumunda rahatlıkla kredi çekebilme şansına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda kefil gösterilmesi halinde çekilebilen Kredi’nin miktarda yüksek olurken çalışmayan ev hanımlarının aylık düzenli bir geliri olmadığı için kredi çekme olanağı da çok yüksek miktarda bulunmamaktadır. Uzun vadeli kredi imkanı ve genel olarak ev hanımlarına ihtiyaç kredisi adı altında kredi imkanlarından yararlanmak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde ev hanımlarına kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.