Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Dışarıda herhangi bir işte çalışmayan ve ev içerisinde emek veren ev ekonomisine katkı sağlayan üretken ev kadınları özellikle son dönemlerde bankalar tarafından oldukça fazla desteklenmektedir. Bankalar aylık bir geliri olmayan kişilere kredi ve kredi kartı gibi Bankacılık hizmetleri vermezken ev hanımları için bankalarda özel ürünler yer almaktadır. Ev hanımları sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olarak çalışmıyorsa ve kredi çekmek istiyorsa birkaç şartı karşılıyor olması gerekmektedir. Kredi kullanmak için ilk olarak yasal ya da idari takibin olmaması gerekmektedir. Çekilen kredinin ödenebileceğini kanıtlayan belge ya da bir gelirin olması yanı sıra  aylık gelirinin yarısını geçmemesi gerekmektedir. Ev hanımlarına verilen krediyi destekleyen bankalar aşağıdaki gibidir.

 • Cepte Teb
 • N kolay
 • Com
 • Akbank
 • ING
 • Yapı Kredi
 • İş Bankası

Internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığı ile başvurulduğunda kredilerden herhangi bir evrak vesaire talep edilmediği için gelir belgesi olmadan ve şubelere gitmeden internet aracılığı ile kendi başvurusunu bu bankalardan kişiler yapabilmektedir.

Ev Hanımlarının Kredi Kullanma Şartları Nelerdir?

Kayıtlı bir mülk ya da taşıt olan yanı sıra kefil gösterebilen Ev hanımları kredi kullanabilmektedir. Kredinin onaylanması bankaya bağlı olduğu için her bankanın ev hanımlarına kredi paketinde şartları farklılık göstermektedir.

 • Kredi borcunu ödeyebilecek yeni kanıtlayan belgelenebilir gelirin olması.
 • Herhangi bir yasal ve idari takibin olmaması.
 • Kredi taksitlerinin aylık gelirinin yarısına geçmemesi.
 • Ipotek gösterilecek mal için eşlerin yazılı beyanı.

Kredi taksitlerinin aylık gelirin yarısını geçmemesi bankanın aradığı şartlar arasında yer alırken kredi taleplerinde uzun vadeli olamayacağı gibi kredi çekerken mutlaka bir ipotek göstermek gerekmektedir. Eğer ki ipotek gösterilecek olan mal bir mutlaka eşin yazılı rızası banka tarafından istenmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bu şartların bankadan bankaya farklılık gösterebileceği olmaktadır. Yukarıdaki şartlardan herhangi birinin karşılanması halinde herhangi bir banka bu şartları kabul ederken diğer bankalar ise bütün şartların karşılanmasını isteyebilmektedir.  Bazı zamanlarda ise diğer bankalar bütün şartları karşılamayı isteyebilirken hatta ekstra talepte dahi bulunabilmektedir.  O nedenle bankalardan kredi çekmeden önce mutlaka şartları incelenmeli ve daha sonra karar verilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımları Kredi Kartı Alabilir Mi? başlıklı makalemizde ev hanımlarına kredi kartı, ev hanımlarına kredi kartı alabilir mi ve ev hanımlarına kredi kartı nasıl alır hakkında bilgiler verilmektedir.