Ev Hanımları Kredi Kartı Alabilir Mi?

Ev Hanımları Kredi Kartı Alabilir Mi?

Bankalar tarafından kadınlara yönelik yapılan uygulamalardan biri ise bankalar dışarıda çalışmadığı için bir gelir olanağı bulunmayan ev hanımlarının ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacak Düşük limitli kredi kartı vermektedir. Tıpkı kredi çekme işlemlerinde olduğu gibi ev hanımları bankaların kredi kartı ürünlerinden yararlanmak istemesi üzerine kredi notunun  yüksek olması süreci kolaylaştırmaktadır. İlk zamanlar düşük limitli bir kart edinerek sonrasında kart ödemelerini gününde yaparak ve her ay borcun asgarisi değil tamamı ödeyerek kısa zamanda limit yükseltme şansı elde edilebilmektedir. Sadece ev hanımlarına özel kredi kartı ürünü bulunan birçok banka yer almaktadır.

  • ING
  • Akbank
  • Garanti BBVA
  • Yapı Kredi

Gibi bankalar ev hanımlarına en kolay kredi kartı veren bankalar olmaktadır. Ev hanımları kredi borcunu ödeyemezse  kredi borcu ödenmediğinde bankalar nasıl bir prosedür işliyorsa aynen o şekilde uygulanmaktadır. Borç ödenmediği takdirde herhangi bir ayrıcalık kesinlikle tanınmamaktadır.

Ev Hanımları Kredi Çekmek İçin Kaç Gün SSK’ lı Çalışmış Olmalı?

Herhangi bir bankadan ev hanımlarına özel olan kredi’den yararlanıldığı takdirde belirli bir limitte kredi çekilmesi durumunda kredi borcu peş peşe ödenmediği zaman banka ilk olarak kişiye özel 30 gün süre tanımaktadır. Borcun tamamını banka bu aşamada geri ödenmesini istemektedir. Banka bu durumda yasal olarak icra sürecini başlatma hakkına sahip olsa da geç ödenmesi durumunda Banka borcuna gecikme faizi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra kosgep üzerinden devlet destekli kredi çekilmesi halinde ise hibe olarak çekilen bu kredinin geri ödemesi bulunmamaktadır. Fakat KOSGEB üzerinden kredi çekilmesi durumunda bu kredinin geri ödemesinin yapılması gerekmektedir. Ödenmemesi halinde ise bu aşamada da yasal süreçler başlamaktadır. Bankalar kredi sunarken kredinin ödenebileceğini kanıtlayan belgeli gelir talebi istemektedir. Bundan sonraki bir diğer durum ise kredi çeken kişinin aktif olarak çalışması ve SGK’ lı olmasıdır. Aranan şart ise aktif olarak çalışma şartı olurken ev hanımları dışarıda aktif olarak çalışmadığı için ev hanımlarına özel ürün ve hizmetlerde bu şartı aranmamaktadır. Ev hanımlarının banka hesaplarında bulunan düzenli para giriş çıkışı olması durumunda kredi notu olacağı gibi aktif kullanıcı oldukça bu kredi notu da yükselmektedir.

Bir önceki yazımız olan Esnafa Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde esnaf kredisi ve gelir belgesiz esnaf kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.