Ethereum Nedir?

Ethereum Nedir?

Eter, Ethereum ağı üzerindeki akıllı sözleşmelerin işletiminde kullanılan dijital bir para birimidir. Bitcoin gibi, Ethereum ağı ve Ether fişleri herhangi bir banka ya da hükümet tarafından kontrol edilmez ya da dağıtılmaz. Ethereum, kullanıcıları tarafından yönetilen açık bir ağdır.

Bitcoin gibi sanal bir para birimi olan Ethereum’un piyasa değeri Bitcoin’den çok daha düşük olsa da gelecek vaad eden sanal paralardan biri. Bitcoin gibi değeri hızla artarak pek çok kişinin yatırım yapmasına neden olan bu sanal paranın değeri sadece 6 ayda 33 kat arttı. Ethereum da aynı Bitcoin gibi ağa bağlanan kullanıcıların işlemci, ekran kartı gibi bilgisayar donanımlarını kullanarak para kazandırıyor. Bitcoin kullanıcılarının bilgisayar işlemcisini kullanırken, Ethereum kullanıcılarının ekran kartını kullanıyor.

Ethereum Soft Nedir?

Ethereum Soft, Ethereum ağ yapısını temel alan çok yönlü bir sanal para birimidir. Kullanıcılar arasında kolay ve kesintisiz bir değer aktarımı yapılmasına izin verir. Dijital değiş tokuşlarla ilgili diğer sanal para birimleri ile ticarete açılacaktır.

Ethereum Neden Düşüyor?

Ethereum, Bitcoin, Ripple ve birçok sanal para birimi değer kaybetmeye devam ediyor. 16 Ocak sabahında piyasa değeri 120 milyar dolardan fazla olan Ethereum aynı gün akşam 7 sularında 20 milyar dolar değer kaybetti ve piyasa değeri 100 milyar dolara düştü. Ethereum fiyat dalgalanmaları genellikle inişli çıkışlı olsa da Ethereum’un son zamanlardaki düşüşe geçmesinin sebebi olarak Güney Kore’nin sanal para ticaretini yasaklaması olarak gösteriliyor.

Ethereum Alma İşlemleri

Ethereum satın al opsiyonlarına birçok siteden ulaşabilirsiniz. Ethereum madenciliği yaparak kazanılan Ethereum, güvenilir Bitcoin borsalarından satın alınabilmektedir. Bitcoin borsalarında satın alacağınız Bitcoinler ile Ethereum alabilirsiniz. Ethereum satın almak için ise öncelikle Ethereum’u Bitcoin’e dönüştürmeli,  daha sonrasında dönüştürdüğünüz Bitcoin’i ise istediğiniz para birimine çevirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dogecoin Nedir? başlıklı makalemizde Dogecoin, Dogecoin cüzdanı ve Dogecoin nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.