Esnafa Faizsiz Kredi

Esnafa Faizsiz Kredi

Esnaf ve sanatkarların kredi ve kredi kartı borçlarını ödemediklerinden dolayı haklarında icra takibi başlar ve sicilleri bozulur. Finansman ihtiyaçları olduğunda tekrar bankalara gitmektedirler. Sicili bozuk olanlara bazı bankalar tarafından kredi sunulmaktadır. Ülkemizde birçok banka tarafından Esnaflara destek sağlanmaktadır. Özellikle Halkbank faizsiz esnaf kredisi sunmaktadır. Ekonomi koordinasyon kurulu kararlarının açıklanmasında gündeme gelen konulardan bir tanesi de kara listedeki esnaflara sicil affı verilmesi olarak ilgileri çekmektedir. Uygulama yürürlüğe girdi ve geçen sene itibariyle ocak ayından itibaren 6 ay içerisinde esnafa sicil affı uygulamaya karar verilmiştir. Esnafın tüm borcunu ödemeyi taahhüt etmesi ya da yapılandırması halinde bankalardan kredi çekebilecek ve kredi alma imkanından yararlanabilecektir. Kara liste içerisinde yer alanların dezavantajları bulunmaktadır.  Sakıncalı görülen cezalandırılması gereken bir kimse olarak tanımlansa da aslında finans sektöründeki ismi yasal takip olmaktadır. Yasal takip ile eşleşen bu olayda kredi ürünlerinin belirli bir süre ödenmemesinden dolayı yasal yollar ile tahsil edilmeye gidilmesi anlamına gelmektedir. Finansal ürünleri yasal takip işleminde olan ya da daha önceden yasal takip geçirmesi nedeniyle Kredi notu düşük olan kişiler için halk arasında kara listeye girmek tabiri kullanılmaktadır.

Kredi Veren Kurumlar

Kara listeye girenler finansal ürünlerine geç ödeme yapanlar ile karıştırılmamalıdır. Kredi veren kurumlar açısından bir değerlendirme yapılırken kredisini ödemeyenler arasındaki değerlendirme birbirinden farklı olmaktadır. Kara listede bulunan bir işletmenin bu durumdan kurtulabilmesi adına bütün borçlarından kurtulması gerekmektedir. Borçlar kapanmadığı takdirde kara listede kalmaya devam etmesinden dolayı hiçbir finansal kurumlardan Kredi çekme olanağı bulunmamaktadır. Aynı zamanda önceki ödenmeyen borçlardan dolayı yasal olarak takip edilmiş ise bütün firmalar tarafından bilinmesinden dolayı tüm borçlarını kapatsa dahi Kara listede gözükmeye devam etmekte ve kredi çekmesine de engel olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için düzenli ödeme yapılabileceğini kanıtlamak finansal girişimlerde bulunmak gerekmektedir. Otomatik ödeme talimatı ile hesapların aktif halde gözükmesin de işlem sayısı artmakta ve kredi alınmasına da yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bankalardan alınacak düşük limitli kredi kartlarını kullanarak düzenli ödeme yapılması kara listeden çıkmaya da yardımcı olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Esnaf Kefalet Kredisi başlıklı makalemizde esnaf kefalet kredi limiti, esnaf kefalet kredisi ve esnaf kefalet kredisi limiti hakkında bilgiler verilmektedir.