Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaf kefalet kooperatifleri tarafından esnaf ve sanatkarları yönelik olarak krediler sunulmaktadır. Esnaf Kefalet kredileri çekilen kredi tutarlarına göre farklılık göstermektedir. Kişiler kredi şartlarını taşıyarak başvurularını rahatlıkla yapabilmektedirler. Kuruma  teminat sunmak gerekmektedir. Esnaflara devlet tarafından sunulan desteği birçok kişi duymuştur. Esnaflığa adım atıldığı gün kişilere dayatmacı olarak görülen esnaf kefalet ve Kredi Kooperatifleri tüzel kişiliği ile kamu arasında bir kooperatif görevi görerek kişilere çeşitli alternatifler sunmaktadır. Ilk günü unutmadan üyelik aidatı oldukça sinir bozucudur. Fakat kooperatifine ayakta durabilmesi adına bir takım ihtiyaçların giderilebilmesi için gerekli bir şey para  esnaflar için bankaya başvurmak yerine kefaletten nasıl kredi çekileceğini başvurudan tutularak parayı kişi eline alana kadar işleyişin nasıl devam ettiğini araştırması gerekmektedir. Eğer ki kooperatife üye olmak isteniyorsa önce işletmenin açılmış olması gerekmektedir. Bu durumda kefalet kişiden vergi levhası ve Sicil Gazetesi istemektedir. Esnaf kefalet kooperatifine üye olmak için gerekli olan belgeler ise aşağıdaki gibidir.

  • Vergi levhası
  • Kooperatife doldurulan başvuru dilekçesi
  • Aidat parası

Esnaf Kefalet Kredi Limitleri ve Vadeleri

5 sene vadeli İhtiyaç kredisi vadesi 12 ay ve 60 ay arasında olmaktadır. Çekilebilecek para 200 bine geçememektedir. 7 sene vadeli ticari araç kredisi ise sadece ticari araç için izin verilmektedir. İkinci el araçlar için kaskonun yüzde yetmişi kadar verilmektedir. Sıfır kilometre araçlar da hepsini öderken 7 sene vade yapılır 500 bine kadar da alınabilir. 10 yıl vadeli dükkan satın alma kredisinde limit 500 bin liraya kadar olmaktadır. Ekspertizin yüzde yetmiş beşini geçmemektedir. 500 bin liraya %75 ise 666 bin lira tutarında bir dükkan satın alarak %75’ini bu krediye ödeyebilme şansına sahip olabilirsiniz. Küçük bir hesaplama yapıldığı takdirde 200 bin liralık bir dükkan alınırsa ve bir dükkana Ekspertiz 200000 değer biçerse kooperatiften çekilebilecek kredi miktarı 150.000 lira olmaktadır. Ev alırken yapıldığı gibi 200.000 liralık dükkana 200 bin kredi çekebilmek için 166,6 bin lira değer biçmesi gerekmektedir. Esnaf kefalet Kooperatifleri normal durumlarda ortaklarını Kredi başvurusu için kesin talebinde bulunmamaktadır. Bu durumdan yararlanmak için kredilerden faydalanabilmek adına mutlaka teminat sunmak gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan En İyi Kobi Bankası Hangisidir? başlıklı makalemizde en iyi kobi bankaları ve kobi bankaları hakkında bilgiler verilmektedir.