Eşinden Boşanmış Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır, Şartları Neler?

dul maaşı

Eşinden Boşanmış Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır, Şartları Neler?

Bu haktan eşinden boşanmış kadınlar faydalanamaz. Dul maaşını alabilen kişiler sadece eşi vefat etmiş ve hiçbir şekilde maddi gelire sahip olmayan ve ihtiyacı olan kadınlar ancak bu dul maaşından faydalanabilirler. Bu maaş ayda 2500 TL’dir. Fakat bu maaşı alan kadınlar işe girdiklerinde bu maaşları kesilir ve kendileri çalıştığı yerden aldıkları maaş kalır sadece. Diyelim ki başka birisiyle evlilik yaptınız o zaman da dul maaşı alamazsınız. Herhangi bir işgücünden faydalanamayan kadınlara devlet tarafından sağlanan bir yardımdır ve bu sayede birçok kadın geçimini sağlayabilmektedir.

Dul Maaşı İçin Gerekli Belgeler?

Dul maaşını alabilmeniz için aşağıdaki evrakları tamamlamanız gerekmektedir.

  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Muhtaçlık belgesi
  • Dilekçe yazmanız gerekiyor
  • Veraset ilamının noter onaylı belgesi veya ilamının orijinalini
  • Vefat eden eşinin nüfus cüzdanı
  • Vefat eden eşinin iki tane vesikalık fotoğrafı
  • Emekli maaş sistemine katılım formu

Dul Maaşı Ne Kadar?

Dul maaşını hesaplamak için vefat eden eşinin eğer çocuğu yoksa yüzde 75’i kadarı eşe verilir.

Vefat ettiği eşinin eğer ki çocuğu varsa yüzde 25 evdeki çocuklara verilir.

Vefat ettiği eşinin çocukları ve hanımı beraber alıyorsa yüzde 25 çocuklar yüzde 50 hanımı alır.

Bunlara bakıldığında en düşük 2020 senesinde dul maaşı 650 TL’dir. Maaşa her sene belli ki bir tutarda zam yapılır ve bu ay iki ayda bir ödenir ve bu dul maaşı sadece kadınlar için geçerli değil hem kadınlara hem erkeklere de ödenir ve eğer engelli iseniz bu maaşı ömür boyu alabilirsiniz. Engelli olduğunu tam teşekküllü bir hastaneden kanıtlayan kişiler bu maaşı almaya hak kazanır.

Dul Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Dul maaşını sorgulamak için herhangi bir yere gitmeniz veya çaba sarf etmeniz gerekmiyor. Bunun için internet olması sizin işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu işlemi e-devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Bu işlemin sonucuna bakmak için www.turkiye.gov.tr sitesinden ulaşabilirsiniz. Sisteme e-devlet şifreniz varsa eğer sisteme ulaşabilir sorgulatabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT’den şifre edinebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar Ve Ne Zaman Gönderilir başlıklı makalemizde kredi kartı, kredi kartı başvurusu ve kredi kartı kaç günde çıkar hakkında bilgiler verilmektedir.