Eşin Sicil Durumu Krediyi Etkiler Mi?

Eşin Sicil Durumu Krediyi Etkiler Mi?

Bankalara yapılmakta olan çeşitli konut kredileri başvurularında yine bireylerin kendilerine ait olan kredi sicil geçmişleri ve yine gelir durumları oldukça önem arz eden unsurlar arasında yer almaktadır. Bunlarla beraber olarak bankalar hane halklarına ait olan kredi sicil geçmişlerini de tabi ki kontrol ederler. Eşe ait olan kredi sicillerinde problem görülmesi unsurunda kredi başvurusu olumsuz olarak da yanıtlanabilir. Konut kredileri uzun dönemlere yayılmakta olan ödeme süreçleri yine göz önüne alındıkları takdir de de kredinin geri ödenme garantilerini sağlamaya çalışmaları oldukça normal olan bir çeşit durumdur. Yine banka araştırmasında da kredi başvuruları yapan bireylerin sicillerinde problem gözükmese dahi diğer eş olan kredi kayıt bürolarından alınmakta olan çeşitli verilerin ışığında da kredi borçları gözükebilmektedir.

Konutla İlgili Krediyi Neler Engeller?

Konutu satın alacak olan tarafların sicil durumları ile ilgili olarak da eğer bir problem gözükmüyorsa satın alınacak olan bölgenin iptekli olması, tamamlanmış bir çeşit yapı olması, tapunun da alınması ile problem gözükmemesi gbii çeşitli faktörler de banka tarafınca dikkatle incelenmektedir. Bankaya kredi başvurusu yapmakta olan taraflarında alacakları hane halkı tarafınca gelirlerine uygun bir şekilde olması banka için önem arz etmektedir.

Konut Yapılabilecek Gelir Oranı Ne kadar?

Kredi başvurularını yapan birey ve yine hane halkına ait olan gelirin diğer kredi türevlerinde de olduğu üzere gelirin %65 bir oranını aşması gerekmektedir. Bu oran kanunen de bireyin asgari yaşam standartlarını da sağlayabileceği oranlardadır. Kredinin de ödenebilmesinde yine akşam yaşanmaması da birelerin yaşam gereksinimlerini de engellemekte olan yoksunluklarda kalmamaları ile ilgili olabilmektedir. Bu oran yine her iki tarafın da fayda maksimizasyonunu profesyonel anlamda başarılı bir şekilde sağlayabileceği bir orandadır.

Bankalardan konut kredileri taleplerinde başvuru yapmakta olan bireyle ilgili bir olarak beraber evli iseler eşlerinin kredi sicilleri de incelenmektedir. Kredi geçmişleri ve yine kredi borçlarıyla ilgili olarak da yapılabilecek çeşitli sorgulamaların neticelerinde olumsuz durumlar oluşursa eğer kredi onayı da gerçekleşmeyebilmektedir ki bu da oldukça olumsuz bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan Evli Çiftler İçin Para Biriktirme Yöntemleri başlıklı makalemizde evli çiftler için para biriktirme ve para biriktirme hakkında bilgiler verilmektedir.