Enflasyon Nedir, Nasıl Ölçülür Ve Neden Ortaya Çıkar?

Kullandığımız mal ya da aldığımız hizmet fiyatlarında gerçekleşen sürekli artışa enflasyon adı veririz. Enflasyon tek bir ürünün fiyatının artması ya da bu ürünün fiyatının sadece bir kereye mahsus olarak yükselmesi anlamına gelmez. Enflasyon, ekonomi genelinde fiyatların sürekli bir şekilde artış göstermesiyle söz konusu olur. Enflasyon yüksek olduğunda satın alma gücümüzün düştüğünü fark ederiz ve aynı birim para ile geçen zaman içerisinde daha az şey satın aldığımızı fark ederiz.

Paramıza olan güvenimiz de azalır çünkü biriktirme ve değişim aracı olma işlevleri ortadan maalesef ki kalkacaktır. Enflasyonun artmasının bir sonucu da belirsizliklerin oluşmasıdır. Böylece üretim yapan kimseler fiyatları belirlemekte, tüketimi gerçekleştiren kişilerse üreticilerin fiyat değişikliklerini takip etmekte zorluk yaşarlar. Bir de değinmemiz gereken bir şey var ki yüksek enflasyon meydana geldiğinde zenginler daha zengin, fakir olanlar ise daha da fakir olacaktır.

Enflasyon Neden Ortaya Çıkar?

Başka bir değiş ile biz neden satın aldığımız mal ya da hizmete zaman içerisinde daha fazla para öderiz? Bunun birinci nedeni talebin üretimden fazla olmasıdır. Bu olay ise talep enflasyonu olarak adlandırılmaktadır. Bir ürüne karşı talep artarsa onun fiyatı da artar ve böylece zaman geçtikçe ürünü aldığımız fiyatın git gide arttığını gözlemlememiz mümkün olur. İkinci neden ise ürünü üretmenin pahalı hale gelmesidir. Böylece maliyet enflasyonu dediğimiz şey ortaya çıkmaktadır. Maliyet enflasyonuyla birlikte üretilen mal daha yüksek fiyata üretilmeye başlar ve halka satışı da haliyle eskisinden daha yüksek bir fiyat etiketiyle gerçekleşir.

Enflasyon Nasıl Ölçülür?

Enflasyon ölçümünü sağlamak için fiyatları genel seviyede aylık periyodlarla takip etmemiz gerekir. Bunun için de ülkemizin genelini temsil edeceğini düşündüğümüz hane halkının yaptığı harcamalardan bir sepet oluşturulmaktadır. Bu sepet içerisinde hane halkının ihtiyaç duyup para harcayarak satın aldığı ürünler yer alır ki bu ürünler genellikle piyasaya göre genel ağırlıklı olan ürünlerdir. TFC’nin yıllık yüzde değişimleri ülkemizde gelişmekte olan yıllık enflasyon oranını bizlere net olarak göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan EFT VE HAVALE NEDİR? başlıklı makalemizde eft nedir, EFT VE HAVALE NEDİR? ve Havale Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.