En İyi Yatırım Araçları

En İyi Yatırım Araçları

İnsanoğlu geçmişten bugüne dek temel ihtiyaçlarının yanında bir şeyleri biriktirmeyi, yatırım yapmayı ve geleceğini garanti altına almayı kendine alışkanlık edinmiştir.  Günümüzde de bu alışkanlıklarımızı devam ettirmekteyiz. Kripto paraların da gelişimiyle bambaşka bir anlayış kazanan yatırım mantalitesi giderek değişmektedir. Hal böyle olunca insanlar hangi yatırım aracına para harcayacağını şaşırmaktadır. Bu yazımızda gelişen ve değişen, ekonomik ve teknolojik gelişmeler sonucunda hangi yatırım aracının, nasıl bir seyir izleyeceğini ve nasıl bir yatırım planı izlenmesi gerektiğini sizlere aktarmaya çalışacağız.

Hisse Senedi: Şirketler arzu ettiği takdirde hisselerini borsa üzerinden satışa çıkartıp şirketlerine ortak arayabilir. Bu hisseler yatırım aracı olarak önemli bir alternatiftir. Hisseleri çalışma saatleri ve günler içerisinde istediğiniz zaman alıp satabilirsiniz. Hisse senedi alırken dikkat edilmesi gereken ise hissesini satın aldığınız şirketin yaptığı faaliyetleri sıkı bir şekilde takip ederek kar veya zarar edip etmeyeceğini önceden kestirmek. Hisse senedi alırken iki yol izleyebilirsiniz. Bunlardan ilki bir veya birden fazla hisse ile sürekli al sat yapmak. Bu yöntemde sürekli olarak yatırım yaptığınız veya yapacağınız hisseleri dakikası dakikasına takip ederek zamanında alım ve satım yapmanız gerekir. Bu yöntemde amaç kısa zamanda küçük de olsa maksimum karı elde etmektir. İkinci yol ise bir hisse alıp aylar hatta yıllar sonrasını beklemek. Bu yöntemde ise amaç uzun zamanda büyük kar elde etmektir.

Bitcoin: Son zamanların en çok gündem de olan yatırım aracı bitcoindir. Bitcoin özellikle son 1 yılda inanılmaz bir yükseliş gösterip 500 dolarlardan 20.000 dolara kadar yükselmiştir. Şu anda ise 8.000 dolarlarında seyretmektedir. Bitcoin bir yatırım aracı olarak oldukça tehlikeli bir yatırım aracıdır tabiri caizse iki ucu keskin bıçaktır. Özellikle kısa vade de tahmin edilemeyen bir para birimi olan bitcoin uzun vade de ise yükselişe geçmesi beklenmektedir. Bu sebeple eğer bitcoine yatırım yapacaksanız uzun vadeli yatırım yapmayı tercih etmenizi öneriyoruz.

Altın: Milli yatırım aracımız olan altın, özellikle yaşı ilerlemiş bireyler tarafından tercih edilen bir yatırım aracıdır. Altın özellikle uzun vade de çoğu zaman kazanç sağlayan bir yatırım aracı  olarak alternatifler arasında en mantıklı yatırım aracı olarak görünüyor.

Gayrimenkul: Ülkemizde son zamanlarda çok büyük bir sektör haline gelen inşaat sektörü insanlar için önemli bir yatırım aracı haline gelmiştir. Özellikle köşede birikmiş büyük miktarda paranız varsa topraktan ev alıp satmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? başlıklı makalemizde bireysel emeklilik faydaları ve bireysel emeklilik nedir hakkında bilgiler verilmektedir.