En Doğru Yatırım İlkeleri Nedir?

En Doğru Yatırım İlkeleri Nedir?

Günümüzde ister hisse senetleri, ister bonolar, ister vadeli olan bütün işlemler ve opsiyonlar olsun piyasalarda istikrarlı bir şekilde farklı getiri elde etmek isteyen ve bunlar için uygulanması gereken yatırım ilkeleri küresel olarak aynı şekillerde olmaktadır. Bu aşamalarda aslına bakılırsa eğer bu ilkeler oldukça basit işlemler gerekmektedir ki, yatırımcılar bu basitliğin amaca ulaştıracak gelişmişliği içermediğine inanarak çareyi ise işe yaramayacak ve faydasını göstermeyecek bazı yazılımlarda ve farklı şekillerde aramaktadır. Diğer yandan borsa hakkında bilgisi olmayan ve başkalarının verdiği tüyolarda, içinden çıkılmaz algoritmalarda, ucuz analiz sitemlerinde ve çok güvendikleri ve geçmişi test edilmemiş tahmin yeteneklerinde aramaktadırlar. Ancak yapılması gereken belirli şekillerde olan ana ayaklardan oluşan süreçler olmaktadır.

Bu ilkelerden ilki gereken bilgi ve beceri setleri ile birlikte bir deneyim birikimlerini sağlamış olması gerektiğidir. İşlem yapılan ve içinde olunan piyasayı ne iyi şekillerde tanımak o piyasalarda işlem yapmanın koşullarını iyi öğrenmek, ister teknik ister temel olsun, içinde bulunduğunuz borsa piyasasını en iyi şekillerde ve derecelerde analiz ederek bu yöntemleri iyi bilmek gerekmektedir. Fakat finans piyasalarında işlem yapmak için gerekenin sadece kulaktan dolma bilgilerin değil mesleklerinde ve alanların en iyi olmalarının yeteneklerini en iyi şekillerde geliştirmek için çok çalışmanın ve gerekli bilgilerin edinilmesi oldukça önemli aşamalardan bir tanesidir. Başarılı yatırım yapma ilkelerinin adımlarından bir tanesi ise psikolojik sağlamlıkları ve disiplini en iyi şekillerde sağlayarak herkesin isteklerinde yer alan ve var olan özelliklerinizi en iyi şekillerde analiz etmek gerekmektedir. Alınacak olan pozisyonların büyüklüğünü ve yine her pozisyona bağlanacak olan yatırım sermayelerinin miktarlarını bilmek gerekmektedir ve alınacak risk miktarlarını da mutlaka önceden belirlemek gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ekonomi ve Borsadan Yararlanma başlıklı makalemizde borsa takibi, ekonomi takibi ve ekonomi ve borsa hakkında bilgiler verilmektedir.