Emeklilere Kredi Hakkında

Emeklilere Kredi Hakkında

Güncel faiz oranları ile hesaplama yapılarak ödeme planı oluşturmak mümkündür. Kredi hesaplama, enflasyona göre maaş artışı hesaplama gibi konularda incelemeler yapılarak ne zaman emekli olunacağına dair bilgiler alınabilmektedir.  Hesaplamalarda veya maaşa ek gelirlerle ne kadar kredi alınabileceğini, konut, taşıt ya da ihtiyaç kredisi çekilebilecek en güncel faiz oranlarını öğrenmek mümkündür. Emekli maaşının 10 ya da 15 katı arasında kredi verilmesi Emekli kredileri bankaların sıklıkla kullandığı kampanyalar arasında yer almaktadır. Fakat asıl kullanılabilecek kredi belirleme alternatifi aylık gelirin en fazla %50 sinin ödenebilir aylık taksit tutarı olarak belirlendiği yöntemdir. Alternatif Neredeyse her banka tarafından kişinin kredi notuna göre kullanılsa da kişinin aylık kayıtlı geliri 4000 TL ise en fazla 2000 TL toplama aylık kredili taksitle ödeyebilir şeklinde banka tarafından bir hesaplama yapılmaktadır. Emeklilerin kredi kullanma yaşı bankalara göre farklılık göstermektedir. Fakat genel ortalama olarak 80 yaş üstü sınır olarak kabul edilir. 80 yaş sınırı uygulayan bir bankaya 78 yaşında bir emekli kredi için başvuruda bulunduğunda en fazla 2 sene yani 24 ay vadeli bir kredi kullanabilmektedir. Aynı zamanda bu uygulama tüm krediler için de geçerliliğini korumaktadır.

Emekli Kredisi Faiz Oranları

Kredi faiz oranları ülkemizin yaşamış olduğu iç ve dış etkenler ve bankaların politikasına bağlı olarak sürekli  farklılık göstermektedir. Bu durumda bir bankanın faiz oranlarını sürekli iyi ya da kötü şeklinde bir yaklaşımda bulunmak tam olarak doğru olmamaktadır. O nedenle Kredi başvurusu yapılacağı zaman bankaları incelemek ve karşılaştırmak en uygun banka seçimi açısından en doğru alternatif olmaktadır.  Emekli kredisi kullanma şartları ise aşağıdaki gibidir.

  • Kredi ile ilgili açıkta herhangi bir yasal ya da idari takibin olmaması.
  • 80 yaşın üzerinde olunmaması.
  • Emekli olarak çalışılıyorsa resmi geçerliliği olan belge ile kanıtlanması.
  • Kredi talebinin ihtiyaç ve taşıt kredilerinde 60 ayı geçmemesi.
  • Talep edilen taksitlerin aylık gelirin yarısını geçmemesi.
  • Ipotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak bankaya verilebilmesi.

PTT üzerinden emekli maaşı alınması halinde de direkt başvuru yaparak kredi kullanımı gerçekleştirilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Emekli Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? başlıklı makalemizde emekli kredisi, emekli kredisi için gerekli evraklar ve en kolay emekli kredisi veren banka hakkında bilgiler verilmektedir.