Emekli Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Emekli Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

E-devlet ya da banka şubesinden emekliler emekli aylık dökümünü olabilmektedir. İkametgah belgesi ise muhtarlık ya da e-devlet ile nüfus müdürlüklerinden alınabilirken bunun yanında bankalarda kayıtlı adresler bulunuyorsa istenmeyecek ya da kişinin adına kayıtlı bir fatura da kabul edilebilmektedir. Emekli olarak çalışıyorsa destek primini yaptığını gösteren ya da belge olmak üzere iş yerinden alınacak olan maaşa ek gelir belgesi olarak kabul edilmektedir. Konut kredisi kullanılacaksa aynı hanede ikamet eden tüm gelirler bankaya beyan edilmelidir. Konut kredisi kullanılacaksa evin tapu fotokopisi, Araç Kredisi kullanılacaksa araç ruhsat fotokopisi, olmadan kredi başvurusu yapılamamaktadır.  Bunun yanı sıra emekli maaşının taşınmasının paranın işletilmesinden dolayı da bankaya ek olarak kazanç sağlamaktadır. Açıdan Birçok banka kesinlikle şart olmamakla beraber emekli maaşını kendi Bankasına taşınmasını istemektedir. Taşıma işlemi yapılmazsa genel olarak daha yüksek bir Faiz Oranı uygulanır. Maaş alınan banka ile kredi kullanılan banka aynı ise büyük ihtimalle kredi otomatik olarak Emekli maaşından kesilmektedir. Bu işlem için bankaya otomatik ödeme talimatı verilmesi gerekli değil gerekirken neredeyse bütün bankalar kredi evrakları imzalanması sonrasında otomatik ödeme talimatı içinde imza almaktadır. Maaş alınan banka ile kredi kullanılan banka ise bu durumda özel olarak bankaya bir talimat verilmediği takdirde herhangi bir şekilde kredi ödemesi yapılmamaktadır.

Emeklilerden Ne Kadar Hayat Sigortası Alınmakta

Emekliler yaş itibariyle hayat sigortası için en riskli gruplarda yer almaktadır. Sigorta işlemlerinde servis ve teminat altına alınan tutar artması üzerine sigorta prim bedeli de artmaktadır. Bu durumda Kredi işlemlerinde en yüksek hayat sigortası emeklilere uygulanmaktadır. Hayat sigortası tutarları çekilen kredi tutarının %5  kadar yükselirken aynı zamanda bu tutarlar sigorta firmalarına göre farklılık göstermesi üzerine farklı bankalardan da hayat sigortası teklifi almanın yararı bulunmaktadır. Bankalar emekli ve memur gibi düzenli maaşa sahip olan kesimlere yönelik kampanyalar düzenlemektedir. Özellikle emekli müşterisi çok olan Ziraat Bankası, VakıfBank, Halkbank, Garanti, Akbank neredeyse her dönem emeklilere özel kredi kampanyası düzenlemektedir.

Bir önceki yazımız olan Dikkat Edilmesi Gereken Kredi Hesaplama Tüyoları başlıklı makalemizde kredi hesaplama tüyoları hakkında bilgiler verilmektedir.