Ekonomisi Tarıma Dayalı Ülkeler

aracılık hizmetleri

İnsanların temel ihtiyaçlarından olan gıda, barınak ve giyim konusunda insan varlığı için hayati bir önem taşıyan tarım sektörü tartışmasız ekonominin en önemli alanı olmaktadır. İnsan evriminde öne çıkan unsurlardan birisi olan tarım, insan uygarlıklarının yerleşik hayata geçmesinden sonra yaşadığı yükselişe sebep olan ana faktördür. Biz de ekonomisinin kalbinde tarımın yer aldığı birkaç ülkeyi sizlere tanıtacağız. Keyifli okumalar!

Liberya

Gayri safi milli hasılasının %76.9’u tarım olan Liberya’da tarım ülkenin en büyük işvereni konumundadır. Aynı zamanda sektör ulusal iş gücünün yüzde yetmişten fazlasına denk düşmektedir. Büyük bir kısmı ağaç ve bitki yetiştiriciliği için uygun olan Liberya, iyi drene edilmiş yağmur ormanlarına sahiptir. Aynı zamanda Liberya’da her yıl 35.000 tondan fazla kauçuk üretimi yapılmaktadır. Bir diğer önemli ürünü ise yıllık 42.000 tonluk üretimi yapılan palmiye yağıdır.

Somali

Gayri safi milli hasılasının %60.2’si tarım olan Somali, dünya tarıma bağlı ekonomiye sahip olarak işleyen en büyük ikinci ülke konumundadır. Doğu Afrika’da yer alan Somali’de tarım en önemli geçim kaynaklarından birisi haline gelmiştir. Genel olarak baktığımızda kurak bir ülke olan Somali’de en önemli faaliyet çiftlik hayvanlarının pastoral bir şekilde yetiştirilmesidir. Jubba ve Shabeelle nehirleri boyunca uygulanan çok az sulama esaslı ekim sistemi ile yağmurla beslenen tarımı uygulayan yerli tarım yöntemleri kullanılmaktadır. Somali de en önemli ticari bitki üretimde en fazla yer tutan muzlardır. Diğer önemli ürün ise bu ülke için şeker kamışıdır.

Gine Bissau

Gayri safi milli hasılasının %55.8’i tarıma dayalı bir ülke olan Gine Bissau’da en önemli tarım ürünü kaju fıstığıdır. Balıkçılıkta önemli bir yere sahip olsa da tarım çok revaçtadır.

Bir önceki yazımız olan EFT VE HAVALE NEDİR? başlıklı makalemizde eft nedir, EFT VE HAVALE NEDİR? ve Havale Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.