EFT VE HAVALE NEDİR?

EFT VE HAVALE NEDİR?

Bankacılık sisteminde bankaların hesaplarına kişiler tarafından para gönderme işlemi yapılmaktadır. Özellikle havale ve EFT olarak yapılan bu işlemler günümüz bankacılığında insanların en çok kullandığı işlemler arasındadır. Son dönemlerde özellikle internet bankacılığı oldukça fazla gelişen ve kullanılan bir işlem yeri oldu. Artık bankalarda saatlerce sıra bekleyerek işlem yapan kişi çok az sayıda. İnternet bankacılığı ile her türlü işlemlerinizi hem daha ucuz işlem ücreti hem de daha hızlı ve kolay olarak yapma fırsatı bulacaksınız.

Havale Nedir?

Havale işlemi dediğimiz. işlem aynı banka hesapları ya da bankaların aynı olması halinde para gönderme işlemi yapmak manasına gelmektedir. Yani aynı banka hesapları arasında işlem yapılması halinde havale işlemi uygulanır. Havale işlemini bankalardan, ATM’lerden, internetten yapabilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda kendi banka hesabınızdan aynı bankanın başka bir hesabının sahibine para transferi işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. Bunun için onay vermeniz ve miktarı doğru bir şekilde göstermeniz yeterlidir. Bu işlem sonucunda gönderdiğinize dair bir dekont size bu işlemi gerçekleştirdiğinizin kanıtı olarak ulaşacaktır. Havale işlemi için her banka kendi prosedürlerine ve kurallarına göre havale ücreti talep etmektedir. Bu tutar isterseniz gönderdiğiniz tutar içerisinden kesilebilir ya da ayrıca yatırılarak havale bedeli ödenebilmektedir. Ayrıca hesap bilgilerinizin yanı sıra kimlik bilgilerinizi yansıtan diğer bilgiler, göndereceğiniz kişiye ait hesap bilgileri, numarası vs. gibi bir takım bilgilerin eksiksiz ve noksansız belirtilmesi zorunludur.

EFT NEDİR?

EFT kısacası,  farklı bankaya para gönderme işlemine verilen isimdir. Bunun için kişinin kullandığınız banka hesabından para gönderme işlemi yapacağınız kişiye ait başka bir banka hesabına bu şekilde para gönderilir. EFT işlemini kişiler arası ya da kurumlar arası olarak gerçekleştirmek mümkündür. EFT işlemi de havale işlemi gibi bankalardan ve mobil bankacılık yahut internet bankacılığı aracılığıyla hesabınızdan gerçekleştirilebilir. Kişisel banka hesap bilgileriniz ve karşı banka hesap bilgilerini girerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. EFT işlemi bedel ücret olarak daha yüksek olur. Bankalar arası EFT tutarı bankanın kendi kurallarına ve prosedürüne göre belirlenmiştir

Bir önceki yazımız olan EFT İPTALİ NASIL YAPILIR? başlıklı makalemizde EFT İptali İşlemi Nasıl Yapılır?, EFT İPTALİ NASIL YAPILIR? ve Eft İşlemleri Yapabilmek Zor Değil hakkında bilgiler verilmektedir.