EFT Ücreti Almayan Bankalar

Haciz İşlemi Ne Şekilde Gerçekleşir?

EFT ücreti istemeyen bankalar sayesinde para transferi maliyetlerinden tamamen kurtulma şansına sahipsiniz. Herkesin bilmiş olduğu üzere farklı bankalar arasında yapılmış olan para transferi EFT olarak adlandırılmaktadır. Yani burada farklı bankalar arasında para transferi işlemi gerçekleştirmiş olduğunuzda (EFT işlemi yaptığınızda) belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Para transferleri bankalar ve banka hesaplarına göre değişiklikler gösterse de genel olarak beş ile on Türk lirası arasında ücretlendirilmektedir. Fakat EFT ücreti istemeyen bankalar sayesinde ki bu bankalar havale ücreti de almazlar para transferlerinizi her zaman ücretsiz olarak gerçekleştirmeniz mümkündür.

EFT Ücreti Nedir?

Farklı bankalar arasında para transferi yapma işlemine EFT adı verilmektedir. Para elektronik ortamda yer alan bilgisayar ağları üzerinden bir hesaptan diğerine taşınmaktadır. Günümüzde pek çok banka da yapılan bu işlemi belirli seviyelerde ücretlendirerek kendilerine kar sağlarlar.

Bankalar açısından bankalar arası para gönderme olarak tanımladığımız EFT işleminde ücret alınmasının en temel sebebi şubesel maliyetler olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat günümüz dünyasında internet ve telefon ve ATM bankacılığı gibi dijital kanalların kullanım sayısı hızla artarken fiziki şube kullanımlarının da aynı hızla bir düşüş içerisinde olduklarını görmemiz mümkün olan bir durumdur. Bazı bankalar da bu tip para transfer işlemlerini şube dışı kanallar aracılığı ile gerçekleştiren müşterilerinden bankalar arasında yaşanan ve giderek artan rekabetten ötürü EFT ücreti yansıtmamayı tercih etmişlerdir.

EFT Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

Bankaların çoğu EFT ücreti almaz demek isterdim sizlere ama ne yazık ki onlarca işlem gören banka arasından sadece bir elin parmağını geçmeyecek kadar az sayıda banka bu işlemler için ücret istememektedir. Enpara, CEPTETEB, ING Bank, Kuveyt Türk ücret istememektedir.

Bir önceki yazımız olan EFT VE HAVALE NEDİR? başlıklı makalemizde eft nedir, EFT VE HAVALE NEDİR? ve Havale Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.