EFT İPTALİ NASIL YAPILIR?

EFT İPTALİ NASIL YAPILIR?

Bir arkadaşınıza borçlu iseniz ya da herhangi başka bir nedenden ötürü para gönderme işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyorsa EFT en kolay ve en iyi seçeneklerden birisi olarak karşınıza çıkmaktadır. Fakat her şeye ve tüm kontrollerimize rağmen bazı zamanlar yanlış işlemler gerçekleştirebiliriz ve yaptığımız işlemi iptal etmemiz gerekebilir.

Para transferi işlemleri normal standart şartlar altında kesin ve geri dönüşsüz bir işlemdir. Fakat tabi eğer belli gerekçelere sahip iseniz EFT iptali yapmanız mümkündür. Bu yazımızda EFT iptali işlemini nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında merak ettiklerinizi anlatmaya çalışacağım.

EFT İptali İşlemi Nasıl Yapılır?

EFT iptali, EFT işleminin gerçekleştirilmiş olduğu bankanın müşteri hizmetleri servisinin numarası aracılığıyla ya da internet şubeleri vesilesiyle gerçekleştirilmesi mümkün olan bir durumdur. Bankaların müşteri hizmetleri servisine bağlanarak EFT işleminin iptali her zaman gerçekleştirilebilse de her banka internet şubesinden EFT işlemi iptali gerçekleştirilmesine olanak sağlamamaktadır.

EFT iptali işlemini gerçekleştirebilmeniz için gerçekten bazı haklı nedenlere sahip olmanız lazım. Örnek vermek gerekirse alıcı hesaba fazla para göndermek ya da yanlış bir hesaba para göndermek gibi haklı nedenleriniz varsa EFT iptali işlemini gerçekleştirme şansına sahipsiniz. Bunların dışında bilmeniz gereken bir detay daha söz konusudur ki bu da EFT işlemi iş günleri içerisinde ve mesai saatleri dahilinde yapılan bir işlemdir.

Eft İşlemleri Yapabilmek Zor Değil

İş günleri ya da mesai saatlerinin dışında gerçekleştirmiş olduğunuz EFT işlemleri, alıcının hesabına bir sonraki gün mesai saatleri başladığında gerçekleşecektir. Ayrıca tüm bu süreler içerisinde EFT iptali işlemini gerekçesiz ve kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkündür.

Yürütmekte olduğunuz EFT işlemi henüz tamamlanma aşamasına gelmedi ise bankanızın müşteri hizmetleri servisinin numarasını aramak suretiyle hızlı bir şekilde EFT işleminizi iptal hakkına sahip olmaktasınız. Genel olarak tamamlanmamış olan EFT işlemlerini internet şubeleri ya da mobil bankacılık üstünden de iptal etme hakkı bankaların müşterilerine sundukları EFT işlemi iptali haklarından birisidir. Yürütmekte olduğunuz EFT işlemlerini yani para transferinin tamamlanıp tamamlanmadığını EFT işlemi sorgulama işlemi yaparak öğrenmeniz ve eğer yanlış bir işlem gerçekleştirdiyseniz iptal şansınız vardır.

Bir önceki yazımız olan Birden Fazla Bankaya Kredi Başvurusu Yapılması Kredi Notunu Nasıl Etkiler? başlıklı makalemizde Birden Fazla Bankaya Kredi Başvurusu Yapılması Kredi Notunu Nasıl Etkiler?, Fazla Kredi Başvuruları Kredi Notunu Nasıl Etkiler? ve Kredi Başvurusu Yapılınca Ne Olur? hakkında bilgiler verilmektedir.