DÜNYANIN EN BÜYÜK PETROL ŞİRKETLERİ

DÜNYANIN EN BÜYÜK PETROL ŞİRKETLERİ

DÜNYANIN EN BÜYÜK PETROL ŞİRKETLERİ

Petrol sahibi olan ülkeler için petrol endüstrisi önemli bir yer tutmaktadır ve en önemli gelir kaynakları arasında kendisine yer bulmaktadır. Bu endüstriye sahip olan ülkeler dünyadaki diğer farklı ülkelere petrol ihracatı yapmaktadırlar. Dünya ekonomisi karbon enerji formlarına bağımlı bir hale geldiği için petrol ve türevleri olan ürünler çok önemli bir kazanç kapısıdır. Aynı zamanda bu endüstriler vatandaşlarına ve göçmen kimselere ekmek kapısı olarak yoğun bir şekilde istihdam sağlamaktadır.

Saudi Aramco
Suudi Arabistan’da ve dünyada faaliyet gösteren en büyük ve en gelişmiş kar oranına sahip petrol şirketi Saudi Aramco’dur. Şirket 1933 senesinde California Arabian Standart Oil Company adıyla kurulmuş olup 1988 senesinde Saudi Aramco olarak yeniden adlandırılmış ve devlete bağlı bir petrol şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir. Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip olan Saudi Aramco günlük olarak en çok petrol üreten şirket olma konusunda bir numarada yer alır. 478 milyar doları aşan geliriyle dünyanın en önde gelen petrol şirketi Saudi Aramco’dur. Petrokimya, petrol ve doğalgaz gibi ürünler üreten şirket pazarlama ağında da dünyada en önde gelen şirketler arasında kendisine yer bulmuş durumdadır. Çevre politikalarına karşı hassas olan şirket kirliliği önlemek adına da büyük çalışmalar içerisinde yer almaktadır.

Sinopec
Merkez binası Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pekin’de bulunan Sinopec yıllık 455.499 milyar dolar ciro sahibi olarak dünya da en büyük ikinci petrol şirketi olma özelliğine sahiptir. Ayrıca petrol ve doğalgaz arama, petrokimya gibi ürünleri üretir, satar ve dağıtım hizmetleri açısından doğrudan söz sahibi olur. Varlıklarını Afrika’da keşfedilmemiş noktaları araştırmakla harcamakta olan bu şirket daha büyüyecektir!

Bir önceki yazımız olan ENDEKS NEDİR? başlıklı makalemizde ENDEKS NEDİR? hakkında bilgiler verilmektedir.