Dünyanın En Büyük Bankaları

Banka Borçları Ve İcralar

Banka kurumlarının kar oranları ve likiditesi elinde tuttuğu aktif mevduat hesaplarına bağlıdır. Elindeki varlıkların bankanın büyüklüğünü belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Tüm varlıklar bankanın değerini gösterir ve bunun yanında nakit olarak dönüştürülme imkanı sunan, likit servet bankanın elinde bulundurduğu mülkleri içermektedir. Şimdi dünyanın en büyük bankalarından birkaçını yazımızda inceleyelim.

Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC)

Uluslararası finansal bir şirket olan Çin Sanayi ve Ticaret Bankası ICBC bu güne kadar elinde bulundurduğu varlıklar değerinde dünyanın en büyük bankası olma özelliğini taşımaktadır. 1984 senesinde kurulan devlete bağlı sınırlı bir banka iken 2015’ten itibaren 3.616.39 milyar Amerikan Doları değerini bulan bir aktifi bulundurmaktadır. Çin Sanayi ve Ticaret Bankası 2006 tarihinde hem Shangay hem de Hong Kong borsasında işlem görmüştür. Güçlü bir müşteri tabanı, pazar rekabetçiliğindeki yeri ve çeşitlendirilmiş iş yapısı sayesinde banka büyümeye devam etmektedir. Asya, Avrupa, Amerika ve Okyanusya’da olmak üzere dünyanın dört kıtasında şubesi bulunmaktadır.

Çin İnşaat Bankası Şirketi (CCB)

1954 senesinde kurulmuş olan Çin İnşaat Bankası Anonim Şirketleri dünyanın elinde bulundurdukları varlık nedeniyle en büyük ikinci bankası olması özelliğini taşımaktadır. Dünya çapında ise en büyük altıncı şirket olma özelliğini taşır. Genel olarak şubeleri Çin Halk Cumhuriyeti içinde yoğunlaşsa da dünyanın muhtelif bölgelerinde birkaç şubeye sahiptir. CCB’nin toplam değeri ise 2.939.15 milyar Amerikan dolarıdır.

Çin Ziraat Bankası (ABC)

1951 senesinde kurulduğunu bildiren Çin Ziraat Bankası dünyanın en büyük üçüncü bankası olarak tanınmaktadır. Merkez binası Pekin’de yer alan bu bankanın Tokyo, Hong Kong, Londra, Frankfurt, Sidney, Singapur, New York ve Seul’de şubeleri bulunmaktadır. 2.816.60B dolarlık aktif varlığa sahiptir.

Bir önceki yazımız olan EFT VE HAVALE NEDİR? başlıklı makalemizde eft nedir, EFT VE HAVALE NEDİR? ve Havale Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.