Dünya Ticaretine Yön Veren Bölgeler Ve Kuruluşlar Nelerdir?

Forex’in Diğer Piyasalardan Farkı Nedir?

Uluslararası ticaretin ya da dış ticaret olarak adlandırdığımız olgunun konusu genellikle kahve, muz, petrol, otomobil ve giyim gibi dünyanın her ülkesine gönderilen ticaret ürünleri olmaktadır. Ancak son yıllar itibariyle hizmet sektörü uluslararası yatırımlarda çok büyük bir paya sahip olmaya başlamaktadır. Bilgisayar programcılığı, tıbbi hizmetler, reklamcılık, mimari tasarım, iş danışmanlığı, film ve eğlence sektörü gibi tüm bu sektörler dış pazarlarda yani küresel pazarlarda büyük talep görmekte ve ülke dışına çıkartılıp satım işlemi gerçekleştiğinde dış ticarete daha net bir konu olma hüviyeti taşımaktadır. Ticaret bölgeleri dediğimiz zaman akla dünyanın ekonomik gücünü elinde bulunduran ülkelerin oluşturduğu bölgeler ya da birlikler gelmektedir. Gıda, enerji, tarım, otomobil ve daha birçok hizmetleri imal eder ve daha sonrasında ihracatını gerçekleştirmeye odaklanırlar.

Uzak Doğu Ticaret Bölgesi

Günümüzde ekonomik faaliyetlerde gözlemlenmiş olan en hızlı yükseliş ivmesi başta Japonya olmak üzere Doğu Asya ülkelerini kapsamaktadır. Asya Kaplanları olarak tanınmakta olan Tayvan, Singapur, Hong Kong ve Güney Kore de Japonya dışında Doğu Asya ticaretindeki yükselişe katkı sağlayan ülkeler arasında kendilerine yer bulmaktadır. Günümüzde imal yani üretim dediğimiz zaman akla gelen ülkelerin başını kesinlikle Çin çekmektedir. Ekonomi politikasında gerçekleştirdikleri reformla beraber dışa satışa açılmış olan Çin son kırk yılda gerçekten ciddi bir ölçüde büyüme şansı kazanmış ve bu şansı da çok iyi bir şekilde değerlendirerek dünya devleri arasına girmeyi başarmıştır.

Ülke nüfusunun gerçekten çok fazla olmasından ötürü üretim gücü ucuzdur ve dünyanın birçok ülkesinde üretim konusu ile yakından ilgilenen ülkelerin çoğu üretim merkezlerini yani fabrikalarını Çin’e taşıyıp, imal faaliyetlerine orada devam etme kararı almıştır. Küreselleşen dünya devletleri arasında görülen ekonomiyi canlı tutma isteği de birtakım birliklerin ve birlikteliklerin doğmasına katkıda bulunan etkenlerdendir. Üye devlet arasında gümrük birliği ve vergi indirimleri sağlandığından bu imtiyazlardan faydalanmak adına ülkeler birliklere dahil olur ve ticaretin hızlı ve gerçekten faydalı bir hal almasını sağlarlar. Birçok imtiyaza da sahip durumdadırlar.

Bir önceki yazımız olan EFT VE HAVALE NEDİR? başlıklı makalemizde eft nedir, EFT VE HAVALE NEDİR? ve Havale Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.