DÖVİZ HESABI NEDİR, NASIL AÇILIR?

Ekonomi ve Borsadan Yararlanma

DÖVİZ HESABI NEDİR, NASIL AÇILIR?

Döviz hesabı açmak birikimlerini değerlendirme peşinde olan insanlar için oldukça avantajlı bir durum olacaktır. Bir döviz hesabı sayesinde birikimlerinize farklı bir para birimi üzerinden değerlenme imkanı da sağlanmış olacaksınız. Ayrıca birikimlerinizi değerlendirirken mevcut paranızı da çeşitlendirme imkanına sahipsiniz. Sıkça seyahat eden biri iseniz eğer bir döviz hesabına sahip olmak sizin işlerinizi kolaylaştıracak bir durum olacaktır.

Döviz Hesabı Nedir?

İnsanlar birikimlerini güvenli bir şekilde değerlendirmek amacıyla bir döviz hesabı açıp, istedikleri para birimine çevirerek değerlendirme şansına sahip olurlar. Aynı zamanda döviz hesabınız bir mevduat hesabı türünde olacaktır. Amerikan doları, Euro, Japon Yeni, İngiliz Sterlini gibi pek çok para birimi üzerinden bir döviz hesabı açarak birikimlerinizi daha da değerli hale getirmeniz mümkündür.

Vadeli ya da vadesiz hesap olarak açabilme şansınız olduğu döviz hesaplarında vadesiz döviz hesabı birikimlerinizi yatırdığınız para biriminin değerinin anlık ya da uzun vadede yükseliş ve düşüşlerini hesabınıza yansıtacaktır. Vadeli döviz hesabı ise müşterilerine yansıtmış olduğu değer artış ve düşüşünün yanı sıra bunlara ek olarak vadeli döviz hesabı sahiplerine aylık olarak belirli ölçülerde faiz geliri elde etme fırsatı vermektedir. Ayrıca sahip olduğunuz döviz hesapları sayesinde yurt dışı ya da yurt işi para gönderme ve alma işlemlerinizi de rahatlıkla gerçekleştirme şansına sahipsiniz.

Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Eğer bir döviz hesabı açmak istiyorsanız ve herhangi bir bankada mevduat hesabı sahibi iseniz ilgili bankanın şubelerinden, internet bankacılığı kanallarından, mobil bankacılık ve müşteri hizmetleri servisine bağlanarak bu hesabınızı bir döviz hesabına çevirebilirsiniz. Eğer bir banka mevduat hesabı sahibi değilseniz nüfus cüzdanı, ikametgah ve iletişim bilgilerinizle başvurarak hesap sahibi olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir? başlıklı makalemizde Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?, Dolar Takibi ve Doların Fiyatı Nelerden Etkilenir? hakkında bilgiler verilmektedir.