Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Borsada Nasıl Kazanılır?

Dolar kuru diğer para birimlerine ait olan kurlar arasında ülkemizde en çok takip edilen döviz kuru olarak bu alanda işlem yapmak isteyenlerin ya da yapanların dikkatini çekmektedir. Bu nedenle genelde vatandaşlar günlük olarak dolar ne olmuş ne kadar olmuş gibi düşüncelere kapılır ve araştırma ihtiyacı hissederler. Özellikle dolar sahibi olan insanlar günümüzde dolar kurunu artı ya da eksi olarak etkileyen faktörlerin sıkı takipçileri arasında yer alırlar. Dolar kurumunda yaşanan değişiklikler kişilerin cebini etkilemekle kalmaz ve ayrıca ülkelerin ekonomisini de etkilerler. Yani artı ya da eksi her gelişme ve değişme bizleri etkilemektedir.

Doların Fiyatı Nelerden Etkilenir?

Dolar kurunun ekonomi platformlarında değerlendirilme ifadesi USDTRY şeklinde gerçekleşmektedir. Yine dolar ve Türk lirası ifade edilen diğer platformlarda bulunmaktadır. Dolar kuru günümüzde daha çok yaşanan siyasi gelişmelerden etkilense de tek sebep bu değildir ve doların artı ya da eksi yönde değişmesini sağlayan ve buna aracı olan birden fazla faktör var olmaktadır.

Bunları örneklememiz gerekirse Amerika Birleşik Devletleri ile olan ilişkiler dolar kuru fiyatlarını etkilemektedir. Bunun yanı sıra TCMB faiz kararları, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED tarafından uygulanan döviz politikaları, Türkiye ya da herhangi bir ülkenin iç siyasetinde yaşadığı sorunlar ve gelişmeler, komşu ülkelerde yaşanan sorunlar ve savaş benzeri gelişmeler, her türlü savaş ve benzeri terörist faaliyetler ve enflasyon oranlarında bozulmalar küresel piyasalar içerisinde doların değerinin artmasını ya da mevzu bahis ülkenin para biriminin değer kaybetmesine yol açan faktörler arasındadır.

Dolar Takibi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz faktörler ve bunlara benzer bir çok faktör yüzünden dolar kuru sözü geçen ülkelerin para birimi karşısında değer kazanmaktadır. Dolar fiyatlarının anlık değişimlerinin çok yaşanması sebebiyle bu piyasa içerisinde bir uğraş sahibi olan insanlar tarafından çok iyi, incelikle ve ustalıkla takip edilmesi ve yatırımların bu işlemlerin sonuçları değerlendirilerek yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda dolar yatırımı yapmayı düşünen kimseler uzmanlara başvurmalı ve bu uzmanların görüşleriyle yatırım işlemini gerçekleştirmelidir.

Bir önceki yazımız olan Cep Telefonu Endüstrisi Hakkında Her Şey başlıklı makalemizde Cep Telefonu Endüstrisi Hakkında Her Şey, Cep Telefonu Tarihçesi ve Ne Zaman Popüler Hale Geldi hakkında bilgiler verilmektedir.