Dogecoin Nedir?

Dogecoin Nedir?

Dogecoin, bitcoin’den çok daha geniş bir kitleye ulaşmak için tasarlanmış bir altcoindir. İlk kez Aralık 2013’de piyasaya sürüldü. Bilgisayar programcısı Billy Markus tarafından şaka amaçlı yaratıldı. Markus, Bitcoin gibi sanal paraların yasadışı ortamlarda kullanıldığı gibi tartışmalardan uzak olan yeni bir sanal para yaratmak istedi ve bir pazarlama yöneticisi olan Jackson Palmer’la birlikte bu hayalini hayata geçirdi. 19 Aralık 2013’de Dogecoin 72 saat içinde yaklaşık olarak yüzde 3,000 değer kazandı. Dogecoin grafik dalgalanmaları en az olan altcoinlerden biridir.

Dogecoin’de yatırım yapmak üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar dogecoin almak ve elde tutmak, diğer kullanıcılara ödeme yapmak ve toplululuğa katılmaktır. Dogecoin nasıl alınır sorusunun cevabı için dogecoin.com sitesini ziyaret edebilir, buradan istediğiniz kadar coin alabilirsiniz.

Dogecoin Mining Nasıl Yapılır?

Dogecoin ekşi sözlükte madenciliği yapılması tavsiye edilen altcoinlerden biridir. Dogecoin madenciliği bilgisayar donanımları ile yapılmaktadır. Dogecoin madenciliği iki ana amaca hizmet eder. Dogecoin madenciliği ağı korur, işlemleri doğrular ve yeni dogecoinler madencilere ödül olarak ödenir.

Dogecoin madenciliği Bitcoin’den daha az gelişmiştir. En karlı dogecoin madencilik grafik kartları ile yapılan madencilik olmasına rağmen, aslında pek karlı değildir. Burada yapılabilecek en iyi şey, Antminer S7 gibi bir donanımla bitcoin madenciliği yapmak ve daha sonra kazanılan bitcoinleri dogecoin’e çevirmektir.

Kripto para birimleriyle elde edilen en önemli avantajlardan biri, para arzının programlanabilmesi ve belirli aralıklarla dağıtılabilmesidir. Dogecoin madenciliğinin zorluğu belki de dogecoin’in en önemli özelliklerinden biridir. Dogecoin’in fiyatındaki ani bir artış muhtemelen daha fazla madencinin ağda yığılmasına yol açacaktır.

Dogecoin mining yapmaya başlamadan önce donanımınızın potansiyel karlılık oranını belirlemek için Dogecoin madencilik hesaplayıcılarından birini kullanabilirsiniz. Dogecoin mining kar oranları, donanımınızın gücüne, elektrik maliyetlerine ve donanımınızın verimliliğine bağlı olarak değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Nedir? başlıklı makalemizde bitcoin, bitcoin borsaları ve bitcoin bozdurma hakkında bilgiler verilmektedir.