Dikkat Edilmesi Gereken Kredi Hesaplama Tüyoları

Dikkat Edilmesi Gereken Kredi Hesaplama Tüyoları

En fazla kredi vadesi 60 aya çıktığında kredi hesaplamasında daha uzun vade ile daha yüksek tutarlı kredi çekmek mümkündür. Eylül ayında yapılan farklılıkla İhtiyaç ve taşıt kredisi vadesi 48 aydan 60 aya yükseltilmiştir. Bu yükselme ile beraber kişilerin gelirlerine oranla çekilebilecek kredi tutarı da artmış olur. Konut kredileri faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle 180 aydan sonra maliyet dezavantajlı hale gelmektedir. Internet sistemi üzerinden başvuran kişilerin en çok tercih ettikleri vade 120 ay olmaktır. Aynı zamanda bankalar 120 ay ve altındaki vadelere daha avantajlı faiz oranları sunmaktadır. Kredileri karşılaştırırken mutlaka senelik maliyet oranları hesaplanmalıdır. Kredi hesaplama işlemleri faiz oranları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Fakat karşılaştırma işlemleri bankaların dosya masrafı, ekspertiz, sigorta, ipotek gibi tüm masrafların faiz oranına dahil edildiğinden maliyet üzerinden yapılması daha doğru bir karşılaştırma işlemine neden olmaktadır. Aynı zamanda bankaların faiz oranlarının yanında Kredi Maliyet oranlarında yasal olarak sunma zorunluluğu yer almaktadır.

Kredi Notu

Kredi notlarını yüksek olması kredi onaylanma ihtimalini artırırken kredi maliyetini de aşağıya çekebilmektedir. Ödenebilir aylık kredi taksit tutarını Kredi Notu azaltıp yükseltmekle beraber banka değerlendirmesine göre belirli bir notun altında olması halinde direkt olarak başvurunun reddedilmesi ne de sebep olmaktadır. Aynı zamanda kredi notunun ortalamanın üzerinde olması halinde özel tekliflerde bankalar tarafından sunulabilmektedir. Kredi hesaplaması sabit, taksit ödemeli, olarak yapılabileceği gibi isteğe bağlı olarak artan, azalan, ara ödeme ya da kişiye özel olarak da yapılabilmektedir. Yalnızca bu değişken taksit ödemelerinde bilinmesi gereken en önemli konu ise ödemelerin düşükten başlaması halinde toplam faiz ödemesinin artabilecek olmasıdır. Aynı zamanda kredi vadesini kısaltarak kredi maliyetini aşağıya çekmek için şu anda en çok tercih edilen artan ve azalan ödemeli planlar olmaktadır. Krediye başvuru gerçekleştirilirken gösterilmesi gereken gelir ise ortalamada kredi aylık taksinin yarısı kadar olmalıdır. Kredi hesaplamalarında kullanılabilecek Kredi limiti kredi başvurusunda bulunan kişinin gelirine göre belirlenmektedir. Bu hesaplamada bankaların birçoğu aylık gelirin yarısını ödenebilir aylık taksit tutarı olarak kabul etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Memurlara Faizsiz Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde faizsiz memur kredisi ve memur kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.