Nakit Harcama Ve İşlemleriniz İçin Kullanabileceğiniz Debit Kart Hakkında Bilmeniz Gerekenler

debit kart nedir

Debit kart nedir , debit kartları nasıl çalışır , debit kart başvurusu nasıl yapılır , debit kart ne işe yarar ?

Kullanmayı düşündüğünüz bir debit kart ve bir kredi kartı arasındaki farkı mutlaka daha önceden de merak etmişsinizdir. Eğer kafanız karışmış durumdaysa, endişelenmeyin bu çok normal bir şey.  Bu konuda debit kart nedir sorusunu  cevaplamak yeterli olacak. Çünkü kredi kartları ve debit kartlar aynı yerlerde kullanılabilir ve ayrıca her ikisi de nakit taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırdığı gibi birbirlerine de çok benzemektedirler. Debit kart ve kredi kartı arasında yer alan en mühim fark ise kartların para çekmiş oldukları yerler olarak karşımıza çıkar. Bir debit kart size ait olan banka hesabınızdaki bakiyeyi kullanırken kredi kartı ise sizin kredi bakiyenizde yer alan bakiyeyi kullanmaktadır ve debit kart kesinlikle bir kredi kartı değildir.

Debit Kart Nedir?

Debit kart olarak adlandırdığımız kart sahibinin mevduat hesabında yer alan nakit parayla harcama yapmak üzere kullanabileceği bir banka kartı olarak karşımıza çıkmaktadır. Debit kart olarak adlandırdığımız kartlar herhangi bir satıcı noktasında nakit yerine kullanılabilir. Bir kredi kartının aksine debit kartlar kullanıcısının banka hesabında yer alan parayı harcamaktadır.

Debit Kart Ne İşe Yarar?

Bir banka hesabı açmışsanız şayet o hesaptaki paraya erişiminiz için kullanabileceğiniz bir debit kartınız da mevcuttur. Debit kart olarak adlandırdığımız kart bir banka kartıdır ve alışveriş yapmak, ATM’lerden para çekmek ya da para yatırmak gibi günlük işlemleriniz için rahatlıkla bu kartı kullanabilirsiniz.

Debit kartlar bir kredi kartı gibi görünüp çalışmasına rağmen kullanıcısının banka hesabında yer alan bakiyeyi baz alarak harcamaları gerçekleştirmektedir. Hem internet alışverişlerinizde hem de geleneksel görüşteki perakendecilerde bu debit kartınızı kullanmanız mümkündür. Yapmış olduğunuz harcamalar size ait olan banka hesabından bire bir düşülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hesap Numarası Öğrenme Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde Hesap Numarası Nedir?, Hesap Numarası Öğrenme Yolları Nelerdir? ve Hesap Numarasını Öğrenmenin Yolları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.