CVV KODU NEDİR, NEREDE YAZAR?

CVV KODU NEDİR, NEREDE YAZAR?
Card Validation Value kelimelerinin kısaltılmış hali olan CVV, kullandığımız kredi kartlarında güvenliği sağlamak amacıyla oluşturulan bir koddur. CVV kodu üç haneden meydana gelmektedir. Bu güvenlik kodu sadece VISA ve Mastercard kredi kartlarında bulunmaktadır. Bütün VISA kartlarında 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren kredi kartı güvenlik kodunun yer alması zorunlu hale gelmiştir. Kredi kartı numarasının yazıldığı gibi kabartma şeklinde değil, baskı şeklinde yazılmaktadır.

CVV KODU NE İŞE YARAMAKTADIR?
İnternet sitelerinde alışveriş yaparken dolandırılma riskini önlemek ve maksimum güvenlik sağlanması düşünülerek kredi kartlarında yer verilmekte olan koddur. Bu kod sayesinde internet üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Kodun güvenlik oluşturma amacı, kredi kartı şifresinin alışveriş yapılan esnada verilmemesidir. İnternetten yapacağınız alışverişler sırasında kredi karı numarası, isim soy isim, kart son kullanma tarihi ve Card Validation Value yani CVV dediğimiz güvenlik kodu istenir. Bu bilgileri sağladığınız takdirde şifre vermeden güvenli bir şekilde internet alışverişlerinizi tamamlama imkanına sahipsiniz.

CVV KODU NEREDE YAZMAKTADIR?
Banka kredi kartı güvenlik kodu olan bu kod, kredi kartlarının arka yüzeyinde imza bandının üzerinde yer almaktadır. Bu bantta yazan rakamların son üç hanesi Card Validation Value kodunu temsil eder. Örnek vermek gerekirse, kredi kartının arka yüzeyinde imza bandının üzerinde 0000 2222 4444 666 777 yazıyorsa son üç hane olan 777 kredi kartının Card Validation Value kodudur. Çoğu zaman sadece 777 gibi üç rakam yazmaktadır. Bazı durumlarda ise 5676 777 gibi üç haneden oluşan iki rakam grubu yazar. Burada önemli olan kısım; orada kaç rakam olursa olsun Card Validation Value kodu son üç haneli rakamdır.

Yapacağınız tüm işlerinizi ve bunun dahilinde olan alışveriş ve ticaret işlemlerinizi gerçekleştirmek amacındaysanız bu sistemi sizi dolandırıcılık tehlikesi altında kalmaktan kurtaracaktır. Çünkü bu kod karta ve böylece kişiye özel, kartın sahibinden başka hiç kimsenin ulaşamayacağı koddur. Siz de günlük hayattaki işlemlerinizi internet üzerinden tamamlıyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra kendinizi daha da güvende hissedeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan ÖĞRENCİ KREDİ KARTI BAŞVURUSU başlıklı makalemizde öğrenci kredi kartı başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.