Çin Malı Ürün Satın Alınır Mı? Zararları Neler?

Çin Malı Ürün Satın Alınır Mı?

Çin malı, son derece ucuz bir iş gücü ile üretilmiş olan ve yine her birinde olmayaraktan çoğunda üretim içerisinde kullanılmakta olan çeşitli malzemelerinde ucuz oldukları ürünler çerçevesi olarak tanımlanabilmektedir. Her iki şekilde de üretebilirler. Birincisi ise ürün altında bulunan “made in china” ibaresidir. Diğer üretim şekli ise dünyaca tanınan bazı marka ürünlerinin taklit edilmesidir.

Çin malı ürünler yine ülkemize bazı yollardan girebilimekteler. Kaçak yollar ile ülkemize girerken gümrükler beraberinde yapılan bazı ithalat işlemleri ile beraber de paketleme ile de ülkemize sokulma durumu yaşanıyor. Bu yollar dışında da yine bu ürünlerin hammaddelerinin değişik yöntemler beraberinde de Türkiye’ye getirilmeleri ve yine ülkemiz içerisinde üretimin tamamlanabilmeleri şeklinde olması gerekir. Monte edilmemiş bir şekilde ülkemize getirilen ve bu noktada da monte edilen çin malı ürünler de vardır. Yine bu çin malları ise Türkiye üzerinde en çok oyuncak ve bazı inşaat malzemeleri amacı ile kullanılmaktadır. Yine konfeksiyon sektöründe de oldukça bulunmaktalar.

Çin Malı Ürünlerin Ucuz Olmasının Sebebi

Çin malı ürünler üretimlerini yine yurt dışında yapmakta olan çeşitli firmalar, kaliteli malzemeler kullanarak ve gelişmiş olan ülkeler çerçevesinde üretim yaparak oldukça fazla maliyet beraberinde karşı karşıya kalırlar. Bu sebeple de oldukça ucuz hem de maliyetleri de az olmakta olan bazı ülkeleri tercih ederler. Bunun beraberinde hem maliyetleri ciddi anlamda azalır hem de yine kap paylarını da yanımsamayacak oranlarda arttırmış olurlar. Yine bu gibi ülkeler içerisinde işçilik de son derece uuz olmaktadır. Yüksek oranlarda ürünler az bir maliyet ile üretilebilmekteler. Çin içerisinde ürünlerin kopyalarının üretilmelerine de yönelik olarak yaptırımlar ve yine bazı yasaların olmadığı bilinen gerçekler arasındadır.

Durum böyle olunca da yüksek oranlarda, kısa zamanda uygun fiyata üretim yapabilmekteler.

Çin içerisinde üretilmiş olan çeşitli eşyaların veya ürünlerin üretimlerinde çok daha öncelerden farklı ürünlerin üretimlerinde kullanılan bazı maddeler kullanılmaktadır. Yapılmış olan araştırmalar da bizlere göstermektedir ki yine Çin içerisinde üretim yapan fabrikalar için hammadde alıyorken bu hammaddeleri yine hurda olarak kullanmakta olan tedarikçilerden temin edebiliyorlar. Yine bu çin mallarının her biri de ucuz olmamaktadır fakat burada bu ülkelerin Çin’den satın almış olduğu mallar oldukça etkili olmaktadır. Çin’de üretilmiş olan pahalı ve kaliteli ürünler de bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yen Nesil İşletmelerin Atık Enerjisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.