Boru Hatları Nasıl Çalışır?

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Malları ya da ürünleri bir yerden başka bir yere transfer etmek için kullanılan ulaşım yollarından birisi de boru hatlarıdır. Bu hatta yani boru hatlarında nakliye işlemi öncelikle petrol ve doğal gaz dahil taşımacılığı dahil olmak üzere sıvıların ve gazların bir yerden başka bir yere taşınması yani transferi için kullanılmaktadır. Boru hatlarının ağlarında büyük bir çoğunluk Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Kanada’ya ait olmaktadır. Bununla birlikte bütün dünyada 2.1 milyondan fazla boru hattı olduğu düşünülmektedir. Dile getirmiş olduğumuz bu üç ülke global boru hattı dağılımının yaklaşık olarak yüzde yetmiş beşini oluşturmaktadır.

Boru Hattı Türleri

Transfer ve nakliye işlemlerinde kullanılan boru hatları verdikleri hizmet çeşidine göre sınıflandırılıp kategorize edilebilir. Nakliye boru hatları, toplama boru hatları ve dağıtım amacıyla kullanılan dağıtım boru hatları olmak üzere boru hatları üç ana gruba ayrılmaktadır. Yakıtların uzun mesafelere taşınmasına yarayan boru hatları ulaşım boru hatları olarak bilinir ve büyük çaplı borulardan oluşmaktadır. Yakıtların tüketici tarafından taşınmasına yarayan boru hatları ise dağıtım boru hatlarıdır ve nispeten daha küçük borular aracılığıyla bu işlem gerçekleştirilmektedir. Ham petrolün ve doğal gazın elde edildiği kaynaktan yakınındaki işleme tesisine transferini ise toplama boru hatları gerçekleştirmektedir

Boru Hatlarının Kullanımı

Sıvı maddelerin yüzlerce yıldır taşınmasına aracılık eden boru hatları özellikle içme suyu ve kanalizasyon sistemlerinin taşınmasında çok büyük rol oynamaktadır. Kirlilik ve buharlaşmaya yatkın olan kanalların ve kanalların kullanımına bir alternatif olarak üretilen su taşıması boru hatları günümüzde insanların hayatını büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Petrolün keşfi ile birlikte de sanayi devriminin en büyük parçası olması neticesinde bir yerden bir yere transfer edilmesi konusu oldukça göz önüne geldi. Buna çare olarak da boru hatlarının kullanılması uygun görüldü. Çünkü o zamanlar kara yolu aracılığıyla taşınan petrol büyük ölçüde eşkıyaların saldırılarına maruz kalıyor ve bundan sebepte yatırımcılarına büyük zararlar veriyordu. Bu sorunlara bir çözüm olarak boru hattı taşımacılığı petrol transferi için çok iyi çözümler sundu.

Bir önceki yazımız olan 1000 EURO AYLIK FAİZ GETİRİSİ NE KADAR OLACAKTIR ? başlıklı makalemizde 1000 EURO AYLIK FAİZ GETİRİSİ NE KADAR OLACAKTIR ? hakkında bilgiler verilmektedir.