Borsada Riskleri En Aza İndirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Borsada Riskleri En Aza İndirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Eski zamanlara göre borsalarda oldukça yüksek kazanç elde edildiğinden daha fazla büyük ve fazla şekillerde olan kayıpların yaşandığını, yatırım yapan kişilerin bütün mal varlıklarını kaybettiğini oldukça fazla duyarız ve borsa aklımızda çok farklı şekillerde canlanmaya başlar ve olduğunca uzak durmaya çalışırız. Bu noktada sadece borsalara değil yatırımcılarında hata yaptığını düşünmek gerekmektedir. Borsalarda yatırım yapılan piyasalarda olmalarının yanında ise dünya ekonomisi için de büyük öneme sahip olan kurumsal piyasalar olmaktadır. Bu sistemlere ise bahis oyunu oynamak veya bu şekillerde düşünmek ise kesinlikle yanlış olmaktadır. Kayıp şekillerde yaşayan yatırımcıların ise genel olarak yanlış yaptıkları iki aşama olduğunu gerekli araştırmalar sonucunda ortaya konulmaktadır. Bunlarında bir tanesi aşırı şekillerde olan getiri beklentisi ve diğer yandan da gerekli bilgi ve beceri eksikliğidir. Araştırmalara bakıldığında ise kaybetmenin sorumlusunun her zaman borsa olmadığını yatırımcılarında da büyük hatalarının olduğudur.

Günümüzde de borsa piyasası oldukça farklı değişkenliklere bağlı olarak bazı etkileri gözlenmektedir. Bu nedenlerin sonucunda borsalarda piyasa takipleri oldukça farklı bir yere sahip olmaktadır. Piyasaların takipleri yapılırken de fiyatların üzerinde etki yaratan faktörlerin bilinmesi ve bu faktörlerinde ne yönlerde etkilerin yarattığının bilinmesi gerekmektedir. Bu aşamalarda borsalar hakkında bilgi sahibi olmanın önemi büyük ölçüde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca borsaların işleyiş mekanizmasının ve yatırım araçlarının ne şekillerde işlem gördüğü ve fiyatları da etkileyen faktörlerin neler olduğu hakkında gerekli bilgilerin sahibi olmaya kişiler piyasa takiplerinin neye göre ve hangi zamanlara göre gerektiğini bilmeyeceklerdir. Borsalarda işlem yaparken aşırı getiri beklemesine giren yatırımcı kişiler hırslarının etkisi alına girerek sağlıklı yatırım kararlarını mantıklı şekillerde alamazlar ve bu nedenlerle de kısa sürede büyük hatalar yapabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Borsada Nasıl Kazanılır? Yapılması Gerekenler Nelerdir? başlıklı makalemizde borsa taktikleri ve borsada kazanmak hakkında bilgiler verilmektedir.