Borsada Ne Alınır Ne Satılır?

Ekonomi Konusunda Gerçekleşen Gelişmeler

Borsanın en likit ve en değerli yatırım araçları hisse senetleridir. Tıpkı altın ve nakit para gibi de hisse senetleri onlar gibi eski bir yatırım aracıdır. Borsaların kuruluşunda en büyük paya hisse senetleri sahiptir. Hisse senetleri yani hisseler el değiştirmeye başlandıkça borsalar inşa edilme sürecine girmiştir. Günümüzde ise bundan çok daha gelişmiş sistemler sayesinde bu tür işlemler yapılmaktadır.

Hisse Senedi

En kısa tanımlamasıyla hisse senedi dediğimiz şey sermaye şirketlerinin ortaklarına paylarını belgelemeleri için verdikleri kıymetli evraklardır. Şirketlerin en büyük ihtiyacı finansman kaynağı bulmaktır bunun için de şirketler finansman kaynağı bulmak adına hisselerini halka arz ederler yani halkın satın alımına açık duruma getirirler. Yatırımcılar da bu hisse senetlerini satın alıp gerektiği zaman başka kimselere satarak borsayı canlandırırlar. Bu sırada şirket aramakta olduğu finansman kaynağını bulurken yatırımcı kişilerde şirketin karından pay alma hakkına sahip olur. Borsa da alıp satacağınız hisse senetlerini ilgi alanlarınıza göre belirlemelisiniz. Bu size büyük bir avantaj sağlar. Çünkü hisse senedini aldığınız sektördeki bütün gelişmelerden çok daha yakından haber alma ve haberdar olma şansına sahip olursunuz. Bunun dışında sırf kazandırdığı için hisse senedine yatırım yapmak yanlış bir durum olacaktır. Örnek olarak inşaat sektörüyle ilgileniyorsanız inşaat şirketlerinin hisselerine daha fazla yakınlık hissedebilir ve bu yakınlıktan daha fazla kar etme fırsatı bulabilirsiniz.

Tahvil

Anonim şirket kuruluşlarının kaynak ihtiyacını gidermek için kıymetleri eşit ve ibareleri aynı olmak üzere çıkarttıkları vadesi ise bir yıldan uzun olan borç senelerine tahvil adı verilir. Tahviller ticaret ve sermaye piyasası kanunlarına göre çıkartılmaktadır. Kupon veya ana para vadesi geldiğinde şirketlerin borçlarını kişilere ödemesi temeline dayalı bir yatırım aracıdır. Tahviller şirketlere uzun vadeli ucuz kaynak sağlamak amacıyla ortaya çıkartılmıştır. Şirketlere ait tahvil türleri olduğu gibi devletlere ait tahvil türleri de mevcuttur. Özellikle risksiz hazine tahvilleri güvenli portföy enstrümanlarından birini oluşturma görevini üstlenmektedir. Hisse senedi ve tahvil gibi birçok araçla borsada alım-satım yapma şansına sahipsiniz.

Bir önceki yazımız olan Borsa Nedir, Nasıl İşler? başlıklı makalemizde Borsa da Arz ve Talep İlişkisi, borsa nedir ve İlk Hisse Senedi Piyasaları hakkında bilgiler verilmektedir.