Borsada İşlem Hacimleri Nedir?

Borsada İşlem Hacimleri Nedir?

İşlem hacimleri borsalarda o gün içerisinde gerçekleşen alış ve verişlerin, parasal olarak miktarları yani değeri veya sözleşme adedi şekillerinde ifade edilen rakamsal bri ifade olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bazı durumlarda el değiştiren hisse senetleri adedi olarak da ifade edilir ve genellikle de fiyat grafiklerinin alt tarafında çizilen dikey çubuklarla gösterilmektedir. Aslına bakılırsa eğer işlem hacimleri hakkında en açıklayıcı söz ise Hacim trendinin teyit etmelidir kelimesinden her zaman yola çıkılması gerekmektedir. Borsa sistemlerinde olan işlem hacimlerinin seviyeleri fiyat hareketlerinin arkasındaki desteği, kabullenmişliği ve heyecanı belli ederek göstermektedir. Buna göre hisse senetleri piyasalarında ki fiyatlar yükselmeye başladıkça işlem hacimlerinin artması, yatay piyasalarda ve fiyatlar düşmeye başladıkça de işlem hacimlerinin azalması beklenmektedir. Durum böyle olduğu sürece işlem hacimlerinin teyit edilmesi gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken ana trend ise yukarıdayken fiyatların aşağı doğru düzeltme yapması süresince ve işlem hacminin azalması, yukarı hareket için bir tehlike arz etmemektedir. Bunun en bilindik nedenleri ise, azalmaya başlayan işlem hacmi düşük olan maliyetleri uzun pozisyon tutanların kar almak için acele etmediklerini göstermektedir. Ancak ana trend de yukarıdayken aşağı düzeltme esnasında işlem hacimlerinin artması bu ana trendlerin artık sona erdiğine işaret etmektedir. Borsa da işlem hacimlerinin fiyat hareketlerini teyit etmediği durumları da belirlemenin en iyi yolları da fiyat ile işlem hacmi arasındaki uyuşmazlığa bakılması gerekmesidir. Bütün bu fiyatlar yükselmeye başlarken işlem hacimlerinin yükselişe eşlik etmemesi veya azalması fiyat yükselişlerinin fazla devam etmeyeceğine işaret etmektedir. Bu fiyat aralıklarının yani sıkışma alanlarından belli bir yöne çıkışının müjdecisi olan kırılma anında işlem hacmi genellikle daha dramatik bir şekillerde artması beklenmektedir. Bu artışlar ise, o yöne doğru başlayan yeni bir trendin habercisi olarak bazı zamanlarda kendisini göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Borsada En İyi Piyasa Takibinin Nasıl Yapılması Gerekmektedir? başlıklı makalemizde borsa, borsa takibi ve güvenilir şirketler hakkında bilgiler verilmektedir.