Borsa Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır?

Borsa Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır?

Borsa uyarlanan kurallara göre arzu edilen tüm mallar için organize edilmiş olan piyasaya verilen isimdir. Borsa tamamen alım satım amacı ile oluşturulmuş bir ortamdır. Arz talep üstüne bir işleyiş sistemi kurulmuştur. Alıp satılan tüm malların değerleri arz ve talebe göre düzenlenir. Borsa diğer tüm ortamlara oranla kendine has kuralları ve standartları vardır. Bu nedenle borsayı kendi kurallarınıza göre onun kurallarınıza göre oynamanız gerekir. Yapılan tüm işlemler öncesinde sıkı bir borsa haberleri takipçisi olmanız gerekir. Çünkü indeks değerleri ve yükselip alçalan ivmeleri iyi bilmek gerekir. Ancak bu sayede iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Borsanın da tüm amacı kazançtır zaten. Bu nedenle bu amaç doğrultusunda planlı hareket etmek gerekir.

Borsanın İşleyiş Şekli

Borsa genellikle piyasa değerleri ve insanların alım satımına göre hareket eder. Bu nedenle kimse kendi fikirlerini ortaya koymamalıdır. Anlık değişim nedeniyle mutlaka yanlışlıklar olacaktır. Sadece tahminler üzerinden en iyi yapılmalıdır. Borsa bir çok yönden diğer piyasalardan farklıdır. Sürekli değişken yapısı ile hiç bir zaman tahmin edilemez olmayı sağlamıştır. Ancak bu işin uzmanları bu konuda tahminler yaparak yayınlar yapmaktadır. Ya da uzun süre belirli piyasaları takip ederek dengeli yatırımlar ile kazançlar sağlamışlardır. Borsanın en büyük işleyiş şekli arz talep doğrultusundadır. Sürekli olarak borsa haberlerini takip eden insanlar bunu iyi bilirler. Arz talep söz konusu oldukça borsa değerleri değişmektedir.

Borsanın Faydaları ve Zararları

Borsada işleme yapıp yatırım yapan insanlar hem kaybedebilir hem de kazanabilir. Borsa bir nevi kumar denebilir. Kullanım şekli son derece önemlidir. Çünkü kesinlikle şansa bırakılmamalıdır. Sürekli takip ve analiz gerektirir. Bu nedenle yatırım yapacak olan kişiler kısa vadeli olarak çalışması gerekir ve bu sırada borsa haberlerini yakından takip etmesi gerekir. Ancak burada önemli bir diğer konu ise yapılan yatırımların asla gelecek olan paraya göre yapılmaması gerektiğidir. Çünkü eğer ki olmayan para ile yatırım yapılırsa mutlaka zararlı çıkılır ve bunun sonucunda sahip olduklarınızın da gitmesi olağandır.

Bir önceki yazımız olan Borsa İşlemlerinde Platform Kullanma başlıklı makalemizde borsa, borsa işlemleri ve borsa işlemlerimde platform kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.