Borsa Nedir, Nasıl İşler?

Borsa Takibinde Önemli Noktalar

Menkul kıymetler, halihazırda duran hisseleri olanların potansiyel alıcılarla bir araya gelip buluştukları ikincil piyasalar olarak karşımıza çıkar. Borsanın listelemiş olduğu anonim şirketlerin kendi hisselerini düzenli aralıklarla alıp satmadıkları konusunda bilgi sahibi olmak önem teşkil etmektedir. Hisse senedi aldığınızda onu şirketten değil de başka bir hissedardan alırsınız. Sattığınız zaman da şirkete değil sizden başka bir yatırımcıya satmış olursunuz.

İlk Hisse Senedi Piyasaları

16’ncı ve 17’nci yüzyıllarda genelde Antwerp ve Amsterdam gibi Flander bölgelerinde ve Londra benzeri liman şehirlerinde ya da ticaret merkezi olan önemli bölgelerde ilk hisse senedi piyasaları varlığını göstermiş ve ortaya çıkmıştır. Bu ilk borsaların başlangıç aşamasında en çok rağbet gören işlemleri tahvil takaslarıydı çünkü o yıllarda çok az şirket hisse senetlerinin şirket dışına ihracını gerçekleştirmekteydi. Eski kurumların çoğu da yarı anonim sayılan şirketlerde çünkü çalışma yapabilmeleri için devlet tarafından onaylanmış kurum kuruluşlar olması gerekmekteydi.

18’inci yüzyılın ortalarına doğru Amerika’da hisse senedi piyasaları baş gösterip ortaya çıkmaya başladı. New York borsasının bu açıdan önemli oluşu ise hisse alım satımları gerçekleştirilmesine imkan tanıyan ilk borsa oluşudur. Ancak New York borsası ilk hisse senedi alım satım işinin gerçekleştirildiği borsa olsa da Amerika’da faaliyete giren ilk borsa Philadelphia Borsası’dır. Bu borsa hala çalışmaya ve faaliyet göstermeye devam etmektedir. Alıcı ve satıcı arasındaki işlemlerin adil fiyatlar çerçevesinde ve makul zamanda gerçekleşeceğine inanılan ve güvenilen yer hisse senedi piyasalarıdır. Regülasyon ve profesyonelleşme çağı da bu güven duygusunun peşinden gelmektedir. Dünya da yer alan borsaların çoğu birbirlerine elektronik olarak bağlanmış bir haldedir. Piyasalar böylece daha etkin ve likit hale gelmiştir.

Borsa da Arz ve Talep İlişkisi

Borsa, etkileyici bir şekilde gerçek zamanlı olarak arz talep kuralının nasıl işlediğine dair örnekleri gözümüzün önüne mükemmel bir şekilde sermektedir. Alıcı ve satıcı değişmez kuraldır. Bir hisse için satıcıdan çok alıcı varsa onun fiyatı yükselir, yanı sıra alıcıdan çok satıcı varsa hissenin fiyatı mutlaka düşecektir.

Bir önceki yazımız olan Borsa Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Borsa Nasıl Öğrenilir?, hisse senedi nasıl alınır ve Hisse Senedi Satın Almak Güvenli Midir? hakkında bilgiler verilmektedir.