Borsa Nasıl Öğrenilir?

Hisse Senedi Nedir? Nasıl Alınır?

Borsa dediğimiz şey yatırım araçları arasında en fazla merak edilen ve kişiler tarafından en fazla rağbet gören bir piyasaya verilen isimdir. Borsa yatırımcılara bazı riskler sunsa da iyi bilindiği ve iyi şekilde kullanıldığı zaman gayet karlı bir yatırım aracıdır. Nasıl öğrenilir sorusunun cevabi ise önce iyi bir piyasa analizi yapmak ve teknik dokümanları incelemektir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Borsa piyasasında şirketlerin ortaya çıkardığı değerli evraklara hisse senedi denmektedir. Hisse senedinin satın alınmasıyla şirketin sermayesine ortak olunmaktadır. Aracı kurum vasıtasıyla borsa da hisse senedi satın alımı yapabilirsiniz. Bankaları ise aracı kurum olarak tercih edebilirsiniz. Kendi şahsi banka hesabınızdan da borsa hesabı açtırmak kaydıyla borsa oynamanız mümkün olan bir durumdur. Hangi hisse senedini almak istiyorsanız öncelikle bu hisse senedi hakkında sağlam bir araştırma yapmalı ve iyi bir bilgi birikimine sahip olmalısınız. Hisse senedi alım emrini borsa hesabınızdan verebilir ve belirlediğiniz fiyat dahilinde de bu senedi satma şansına sahip olabilirsiniz. Hafta içi sabah 10:00’da açılan borsa akşam saat 18:00 civarında kapanmaktadır. Hafta sonları ise borsa piyasası kesinlikle kapalıdır.

Hisse Senedi Satın Almak Güvenli Midir?

Borsa çok iyi bilinmez çok iyi araştırmalar ve incelemelere tabi tutulmazsa çok riskli bir yatırım aracı haline gelmektedir. Teknik analizler, grafikler, şirketlerin öz sermayeleri, hacimleri, piyasadaki lot sayısı gibi azami konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor. İyi bir şekilde analiz edilip okunursa borsa, oldukça güvenli bir yatırım aracı gibi gözükebilir ancak risk ve yatırımın batması şansı her zaman için mevcuttur. Bu durumu kesinlikle göz ardı etmeyiniz.

Kaç Lira İle Borsa Oynanır?

Borsa piyasası asla ve asla yatırımcılarına belirli bir miktarda oynayın diye dayatma yapmaz ve miktar belirtmez. Oynamak için borsa da ihtiyacınız olan para miktarının dışında belli bir miktar para ayırmanız gerekmektedir. Bu para kesinlikle ama kesinlikle ihtiyacınız olmayan bir para olmalıdır. Rakamlar 5000 yahut 50000 olabilir istediğiniz gibi oynayabilirsiniz. Ama unutulmaması gereken şey iyi bir araştırmadır.

Bir önceki yazımız olan Borsa Hakkında Bilgilendirici Kitaplar başlıklı makalemizde Babil’in En Zengin Adamı, Bir Borsa Spekülatörünün Anıları ve Borsa Hakkında Bilgilendirici Kitaplar hakkında bilgiler verilmektedir.