Borsa Hakkında Bilgilendirici Kitaplar

En İyi Yatırım Araçları

Borsa, her şeyden önce kurumsal bir piyasadır. Güvenli ve kazançlı yatırımlarla ilgilenmektedir. Borsa işlemlerini hisse senetleri, endeksler ve tahvil vb. araçları kullanarak yapabilirsiniz. Ama öncelikle piyasayı öğrendiğiniz kadar işlemleri yapacağınız bu araçları da tanımanız ve öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer borsa işlemlerine başlamadan bu konulara hakim olursanız işlerinizi çok rahat halledebilirsiniz. Bende sizleri bilgilendirmek adına okuyabileceğiniz kitaplardan birkaçını yazının devamında sizlere aktaracağım.

Zengin Baba Yoksul Baba

Kesinlikle okumanız gereken kitaplardan birisi olarak tanımlayabileceğim Zengin Baba Yoksul Baba kitabının yazarı Robert T. Kiyosaki’dir. Bu kitabı okuduğunuzda kafanızda zengin olmanız için yüksek bir gelire sahip olmanız gerektiği algısı kesinlikle yok olacaktır. Aktif bir varlık olarak düşündüğünüz evinize inancınızı sarsacak, çocuklarınıza para kazanmanın koşullarını ve buna giden yolları öğretmek için okuldaki sisteme asla güvenemeyeceğinizi göreceksiniz.

Babil’in En Zengin Adamı

Para kazanmanın yollarını, paranın ne olduğunu, yatırım şartlarını ve buna benzer ekonomi ve borsa ile alakalı bütün konulara değinen bu kitapta açıklayıcı tarza bir anlatım şekli bulacaksınız. Anlattıklarını tarihi kayıtlara dayandırarak anlatan bu kitabı okuyup bitirdiğinizde paranın sizin için gerçekten ne kadar değerli olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Tüm bu bilgileri siz sunan kitabın yazarı ise George S. Clason’dır.

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

Edvin Lefevre tarafından yazılan bu kitap bir borsa efsanesi olan Jesse Livermore’un ağzından kendi hayatını anlatmaktadır. Türkçe’ye çevirisi Şehnaz Tahir tarafından yapılmıştır. İlk baskısı 1923 senesinde yapılan bu kitap, muhtemeldir ki borsa açısından yazılmış en eski kitaplardan bir tanesidir. Yüzyıl önce ilk baskısının gerçekleştiğine inanamayacağınız bu kitapta teknolojik gelişmeler haricinde şu an dünya borsalarında ne yaşanıyorsa birebir okuyucusuna anlatmaktadır. Tek farkı ise o zaman manuel olarak yapılan işlerin şu an otomatikleşmiş olmasıdır.

Karşıt Yatırım

Borsaya dair bir başlangıç kitabı sayılan bu kitap ilk olarak neler yapmanız gerektiğini anlatır ve herkesten farklı olarak neler yapmanız gerektiğini öğreten bir kitaptır. Antony M. Gallea tarafından kaleme alınmıştır. Mutlaka okunması ve notlar alınması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Bahreyn Para Birimi Nedir? başlıklı makalemizde Bahreyn Dinarı ve Bahreyn Para Birimi Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.