BORSA ENDEKSİ NEDİR?

Hisse Senedi Nedir? Nasıl Alınır?

BORSA ENDEKSİ NEDİR?
Borsalarda işlem görmekte olan her bir birim yatırım aracına ait belli bir zaman ve seans aralığında artması ya da düşmesiyle elde edilecek olan tüm performans değerlerinin ölçümünü gösterebilen rakamsal ifadelere borsa endeksleri demekteyiz. Birbirinden farklı borsa endekslerinin oluşumunda borsada dolaşımda olan hisse senetlerinin sayısal ya da sektör bazlı sınıflandırılması etkili olmuştur. Yatırım yapmak isteyenler firmanın hisse senedini satın almak yerine o sektörün borsa endekslerine yatırım yapmak koşuluyla da kazanç sağlayabilirler. İlgili sektörlerin borsa endekslerinin analiz edilmesiyle yatırımın kazanç getirme yüzdesi oldukça artacaktır. Buradan anlayacağımız kadarıyla borsa endeksleri olarak adlandırdıklarımız mükemmel birer gösterge aracıdır. Ülke ekonomilerinin genel gidişatını ve durumunu anlayabilmemiz için bakmamız gereken ilk rakamların başında kendisine yer bulur.
XUTEK BORSA ENDEKSİ (Bist Teknoloji)
Toplam 14 Adet teknoloji şirket hissesinden oluşmaktadır.
Bu şirketler sırayla: ALCTL, ARENA, ARMDA, ASELS, DESPC, DGATE, ESCOM, INDES, KAREL, KRONT, LINK, LOGO, NETAS, PKART’tır.
XBANK BORSA ENDEKSİ (Bist Banka)
Toplam 12 Adet banka hissesinden oluşmaktadır. Bu şirketler sırayla: AKBNK, ALBRK, DENIZ, FİNBN, GARAN, HALKB, İCBCT, ISCTR, SK BNK, TSKB, VAKBN, YKBNK’tır.
BORSA ENDEKSİ (Bist 100)XU100
Toplam 100 Adet hisse senedinden oluşmaktadır. Bu hisseleri Bist (Borsa İstanbul) belirlemektedir.
XU030 BORSA ENDEKSİ (Bist 30)
Toplam 30 Adet hisse senedinden oluşmaktadır. Bu hisseleri Bist (Borsa İstanbul) belirlemektedir.
Örneklemiş olduğumuz borsa endeksleri dünya genelinde yatırımcıların yatırımlarını değerlendirmek adına en çok başvuruda bulundu borsa endekslerinin başında gelmektedir. Bundan sebep birçok yatırımcının yatırımlarını değerlendirme fırsatı yakaladığı bu borsa endeksleri yatırımcılarına iyi takipleri sonucunda büyük kazançlar sağlamaktadır. Milyonlarca insanın kazanmak için başvurduğu bu endekslerdeki riskleri de göz ardı etmemeliyiz.

 

Bir önceki yazımız olan Yeni Yatırımcıların Borsa Hakkında Bilmesi Gerekenler Nelerdir? başlıklı makalemizde borsa hakkında bilinmesi gerekenler, borsa püf noktaları ve borsada kazanmak hakkında bilgiler verilmektedir.