Borç Yönetimi Borç Nasıl Yönetilir ? 7 Yol

1. Bütçenizi borç almadan önce analiz edin

Ne kadar borç alabileceğinizi bilmek zorundasınız, bu yüzden aylık gelirinize ve harcamalarınıza bakmak için zaman ayırın. Harcamaları kısmak veya tamamen ortadan kaldırmak için bir yol olup olmadığını görün.

Beklediğiniz kadar borç alamayacağınıza karar verirseniz, aylık tasarruf yapmaya başlayın. Bir miktar tasarruf elde etmek, daha düşük bir ödeme yapmanıza olanak sağlar ve bu da aylık ödeme tutarlarınızı azaltır. Bazı tasarruflara sahip olmak, peşinattan vazgeçmeniz durumunda aylık ödemeleri de kolaylaştırabilir.

2. Faiz oranlarını araştırın ve bankalar arasında karşılaştırın

Faiz, ilk maliyetten daha fazla ödeme yapmanızı sağlar. Kredi puanınız, borç / gelir oranınız ve kredi geçmişiniz , hak kazanabileceğiniz faiz oranlarını etkileyen faktörler arasındadır . Bazen bankalar arasında farklılıklar olabilir, bu nedenle bankanızın neye sahip olduğunu görün ve sizin için en iyi kredi seçeneğini bulmak için diğer seçeneklere bakın.

3. Bütçenize bağlı kalın ve saldırgan olun

Borç aldığınızda, aylık ödemelerinize uyun. Mümkünse, krediniz için normal aylık ödemelerinizden daha fazla ödeme yapın. Ekstra borcunuzu borca ​​harcamak eğlenceli olmasa da, ödediğiniz toplam faiz miktarını düşürür ve uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar.

4. Ne kadar borcunuz olduğunu, yani faiz oranları ve kredi koşulları dahil

Borcunun bir listesini yap. Borç türünü (kredi kartı, borç, maaş kredisi), faiz oranı ve borç tutarını dahil edin. Toplam miktar göz korkutucu görünebilir, ancak bu bilgi borcunuzu almak için akıllıca kararlar almanızın anahtarıdır.

5. Yeni Bir Kredi Kartı için Başvurun

Her borcun borçlanma şartlarını gözden geçirin. Ön ödeme cezası veya sözleşmenin borcunu ödeme şeklinizi etkileyecek başka bir parçası olup olmadığını kontrol edin.

Kredilerinizin faiz oranlarına bağlı olarak, kişisel bir kredi alarak onları birleştirmek veya yeniden finanse etmek mantıklı olabilir . Kişisel bir kredi alarak daha düşük bir faiz oranına hak kazanabiliyorsanız, borcunuzu daha hızlı ödemeniz kolaylaşabilir. Aylık ödemenizin büyük bir kısmı kredinin esasına ve daha az faiz alacak. Ayrıca aylık ödemeleri, uygun olan tek bir ödeme halinde birleştirir.

6. Kendi borç yönetim planınızı oluşturun

Borcunun neye benzediğini öğrendikten sonra, bir sonraki adım onu ​​ödemek için bir plan oluşturmaktır. Her bir borç için en az aylık minimum ödeme yapmayı planlayın. Daha büyük ödemeler için borçlarınızı faiz oranına veya kredi miktarına göre önceliklendirebilirsiniz .

Faiz oranına göre öncelik vermek iyi bir fikir çünkü bu borçunuz ne kadar uzun olursa o kadar fazla faiz ödemek zorunda kalacaksınız. Bu borç ödendikten sonra, o aylık ödeme için kullanılan parayı bir sonraki en yüksek öncelikli borcunuza koyabilirsiniz. Buna çığ yöntemi denir.

Borç miktarına göre öncelik vermek iyi bir fikir olabilir, çünkü en küçük borçla başlamak borcunuzu ödemeye devam etmek için motive olmanıza yardımcı olabilir. Bu stratejiye kartopu yöntemi denir.

Aylık bütçenizi belirlediğinizde, borç geri ödemesini bir öncelik haline getirin. Aylık bütçenizi belirlemek ve buna bağlı kalmak , borç geri ödeme planınızı eyleme geçirmenize yardımcı olacaktır.

Alternatif olarak, bir borç yönetim planı geliştirmek için bir kredi danışmanlığı veya borç konsolidasyonu şirketi ile çalışabilirsiniz . Borç konsolidasyon şirketleriyle ilgili bazı ücretler olsa da, yalnızca bir aylık ödeme yapılması ve sizi sorumlu tutabilecek birisinin olması yararlı olabilir.

Bir finansal danışmanla çalışmak, borcunuz olmasa bile mali durumunuzu yönetmenin yollarını bulmanıza yardımcı olabilir. İyi kredi danışmanlığı, borç konsolidasyonu ve borç takas şirketleri ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Soru sormak için bunlardan yararlanın ve borcunuzu ve gelecekteki finansmanınızı en iyi nasıl yönetebileceğinizi öğrenin.

7. Borç ödemesini düşünün

Borç takas şirketleri ve avukatlar, toplam borç miktarınızı azaltmak için alacaklılarla müzakere eder. Borç tasfiye şirketleri, hizmetleri için toplam kayıtlı borcun bir yüzdesini tahsil eder. Oranlar devlet hükümetleri tarafından düzenlenir, ancak tipik olarak yüzde 15 ila 25 arasındadır.

Borç tasfiye şirketleri müşterileri için yeni bir banka hesabı açmış ve alacaklılara aylık ödemeler yapmak yerine aylık katkılarda bulunmuşlardır. Zamanla, hesap büyür ve bir anlaşmaya varıldığında ödeme yapmak için kullanılır.

Borç takas müşterileri aylık ödeme yapmayı bıraktıklarından, kredi puanları düşmektedir. İşlem bittikten sonra kredinizi yeniden oluşturmak önemlidir . Bir kredi tamir servisi bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, ödenmiş borç, tam olarak ödenmek yerine, kredi raporunuzda “ödenmiş” olarak işaretlenir. Affedilen borç da vergilendirilebilir, dolayısıyla vergi beyannamesi verdiğiniz zaman hazırlıklı olun.

Borç ödeme, bazı durumlarda iyi bir seçenek olabilir, ancak ödemeyi seçmeden önce kredi üzerindeki maliyet ve etkinin ağırlıklandırılması önemlidir.

Bir önceki yazımız olan 10 Adımda Nasıl Zengin Olunur ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.