Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Bildiğiniz gibi Bitcoin ve bunun yanında ismi yeni yeni duyulan bazı alt coinler yakın zamanda kendinden bahsettirmeyi başarmıştır. Size kısaca bitcoin nedir, bitcoin nasıl bir sanal para birimidir bunları açıklayacağız. 3 Ocak 2009 yılında ilk olarak Satoshi Nakomato tarafından ortaya atılan bir para birimi olan Bitcoin son zamanlarda birçok kişinin ilgisini çekmiştir. BTC olarak kısaltılan ve bu şekilde globalleşen bu sanal para birimi, hiçbir merkezi bankaya ya da bir kuruluşa bağlı olmadan A adresinden B adresine sanal bir şekilde transfer edilebilme özelliğe sahiptir. Bu yüzden gelecek vaat eden ve sürekli kesintisiz bir transfer olanağı sağlayan bu para birimi ileride global bir şekilde kullanılan bir para birimi olabilir. Buna duruma göre bu sanal para biriminin geleceğini gören insanlar, zamanında yaptıkları yatırımlar ile şimdiden güzel kazançlar elde etmiştir.

Bitcoin’in Gidişatı

6 ile 7 yıl önce bir dolar seviyelerinde gezen BTC son bir ay içerisinde 13 bin dolar ve 19 bin dolar aralığında seyretmiş ve ortalama olarak 15 bin katına çıkmıştır. Sadece yatırım ile kalmayıp, BTC üretimine giren insanlar da güzel paralar kazanmış ve hiç para yatırmadan sadece sistem maliyeti ile madencilik işine girmişlerdir.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Birçok sanal para biriminin üretilme yolları vardır. Çünkü elle tutulamayan bir para birimi olduğu için üretimi bu şekilde gerçekleşmektedir. BTC madenciliği ise işlemci sistemlerinden oluşan ringler üzerinden yapılmaktadır. Bunu internette BTC mining olarak da araştırabilirsiniz. Mining kelimesi madencilik anlamına gelmektedir. Evde kullandığınız bilgisayarlardan bir kazanç sağlayamadığınız gibi yüksek güçte işlemciler gerekmektedir. Bu işlemciler birbirine bağlanarak bir maden sistemi oluşturur ve gücüne bağlı olarak belli zamanlarda BTC çıkarır. Bu sistemlerin nasıl sistemler olması gerektiğini yine internetten araştırabilir ve kendinize bir yol belirleyebilirsiniz. Birkaç ayda kendini amorti eden bu sistemler size ileriye dönük yüksek kazançlar sağlayabilir. Sadece ilk kurulumda bir sermaye gerektiren bu sistemin ilerleyen zamanlardaki tek gideri elektrik masrafı olacaktır. Sürekli değerlenen bu sanal para birimi ile ileriye dönük güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan App Coin Nedir? başlıklı makalemizde app coin, app coin cüzdanı ve app coin nasıl satılır hakkında bilgiler verilmektedir.