Bitcoin Nedir Nasıl Ortaya Çıktı?

Kripto Paralar ve Bitcoin

Günümüzde birikim sahibi olan kimselerin yatırım amacıyla başvurmuş olduğu bitcoin dünyanın ilk sanal ya da kripto para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu günlerde insanların kullanmış olduğu kağıt ya da madeni paralardan en büyük farkı da tamamen sanal ve kripto para olmasında yatmaktadır. Bağlı olduğu herhangi bir merkezi bulunmamaktadır. Hiçbir kurum ve kuruluş tarafından kontrol edilemez ve denetlenemez. Ayrıca tamamıyla hacme göre değer kazanmaktadır. Güvenlik açısından da üst düzey önlemler alınmıştır.

Nasıl Ortaya Çıktı?

2008 senesinde meydana gelen Mortgage Krizinin ardından insanların piyasaya olan güveni epeyce düştü. Kimse farkında olmasa da bir çok insan merkezsiz bir para birimine yatırım yapma arayışı içerisine girdi işe tam da bu zamanda Japon girişimci Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi ilk defa bir merkeze bağlılık söz konusu olmadan sanal para birimi olan Bitcoin’i yarattı.

18 Ağustos 2008’de bu para biriminin ismini taşıyan bir internet sitesi üzerinden piyasada yatırım yapmayı düşünen kimselere sunuldu ve bu tarihte sanal para birimi olan bitcoin’in tescil işlemi gerçekleştirildi. Böylelikle bu işlem sayesinde bitcoin sanal para biriminin yaratıcıları ve fikir babaları gizli kalmış oldu. Daha sonrasında ise 31 Ekim 2008 senesinde Satoshi Nakamoto kripto para birimi olan bitcoin’in işleyişi hakkında açıklama yapan bir yayın ortaya koydu.

Burada bitcoin’in aynı anda ve iki farklı yerde ya da art arda defalarca harcanamayacağı ve bildiğimiz para işlevinde olacağını kullanıcılarına gayet net bir şekilde anlatmış oldu. 3 Ocak 2009 tarihinde ise ilk defa bir sanal para birimi olan bitcoin üretilmeye başlandı ve 12 Ocak’ta ilk kullanımı sahibi tarafından gerçekleştirildi.

Bir önceki yazımız olan BİTCOİN ALTCOİN FİYATLARI VE KRİPTO PARA FİYATLARI başlıklı makalemizde BİTCOİN ALTCOİN FİYATLARI VE KRİPTO PARA FİYATLARI hakkında bilgiler verilmektedir.